Kilo Verme Rehberi

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yürüyüş Yaparak Kilo Vermek

20.02.2020
304
Yürüyüş Yaparak Kilo Vermek
Yürüyüş Yaparak Kilo Vermek
Yürüyüş Yaparak Kilo Vermek

Yürüyüş yapmanın sağlığımız açısından birçok faydası vardır. Bu aktivite iyi ve zihinde hissettirmekle kalmaz, kalp ve tansiyon gibi birçok kritik hastalığa yakalanma riskini azaltır. Bu makalemizde yürümenin diğer sağlık faydalarıyla birlikte kilo verme üzerindeki etkilerine odaklanacağız.

Düzenli yürüyüş yapmak kilo vermek ve göbek yağlarından kurtulmak için diyet programınızla eş zamanlı olarak deneyebileceğiniz en etkili yollardan biridir. Gündelik programınıza dahil edebileceğiniz en kolay ve pratik egzersiz olan bu aktivite sağlıklı olmanızı ve iyi hissetmenizi sağlar.

Yürümenin Faydaları

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, yürüyüş yapmak vücudunuzu yeniler ve birçok açıdan fayda sağlar. Yürümenin kanıtlanmış bazı faydaları aşağıdaki gibidir;

– Yürüyüş yapmanın en etkin olduğu husus bu aktivitenin beynimize sağladığı faydadır. Yürümek beynimizi korur ve  beyin hasarları konusunda koruyucu etki gösterir. Yapılan bilimsel çalışmalar düzenli yürüyüşün inme ve beyin hasarı riskini %30 oranında azalttığını göstermiştir.

– Yürümek fiziksel olarak vücudumuzu olumlu etkiler ve kemikleri güçlendirir. Yapılan farklı bilimsel çalışmalara göre, düzenli olarak yürüyüş vb. aktivitelerin vücutta kırık yaşanma riskini azalttığını ortaya koymuştur.

– Yürümek kalbinizi korur ve kalp sağlığınızı olumlu etkiler. Günlük programınıza günlük en az 20 dakika yürüyüş eklerseniz kap rahatsızlığı yaşama riskiniz daha da azalır. Bayanlar üzerinde yapılan bazı araştırmalara göre, düzenli olarak yapılan tempolu yürüyüşlerin kalp yetmezliği riskini yaklaşık üçte bir oranında azalttığını, obezite riskini ise neredeyse %50 oranında düşürebildiğini göstermiştir.

Yürüyüş Yapmanın Kilo Verme Üzerindeki Etkileri

Yürüyüş yapmak farklı açılardan sağladığı olumlu etkiler sayesinde hızlı kilo vermeye yardım eder. Aşağıda yürüyüş yapmanın kilo vermeyi nasıl kolaylaştırdığını açıklayacağız. Bu bilgileri de göz önünde bulundurarak, bir diyet eşliğinde ya da sağlıklı bir beslenme tarzını benimseyerek, hayatınıza mutlaka yürüme gibi bir egzersiz ekleyin.

Yürüyüş Yaparak Daha Fazla Kalori Yakarsınız

Rutin bir şekilde yaptığımız işleri yaparak her gün belli bir miktarda kalori yakarız.  Eğer aldığınız enerji yaktığınız miktardan fazlaysa kilo alır ve yağ depolarsınız. Kilo vermek ya da ekstra kilo almak istemiyorsanız aldığınızdan daha fazla kalori yakmanız gerekir.

Yürüyüş yapmak bu konuda size yardım edebilir ve kalori yakma çabanıza katkı sağlar. Her gün 4-5 kilometre yürüyerek fazladan 200-300 kalori yakabilirsiniz. Enerjinize ve sağlık durumunuza göre bu miktarı arttırarak kilo verme hızınızı da yükseltebilirsiniz.

Bel ve Göbek Yağlarını Eritebilirsiniz

Göbek yağları diyabet ve kalp hastalıklarına da yol açabilen sağlıksız bir durumdur ve bel kalınlığı belli bir oranın üstünde olanlar obezite grubunda değerlendirilir.

Bölgesel zayıflama yöntemleri ve göbek yağından kurtulma yolları arasında önerilen egzersizlerden biri de yürümektedir. Sağlık bir vücuda sahip olmak için gayret gösteriyorsanız ve bel çevresindeki yağlarınızdan kurtulmak istiyorsanız, yürüyerek bu gayretinize katkı sağlayabilirsiniz.

Yapılan bir araştırma, düzenli olarak günde 50-60 dakika kadar yürüyen ve obezite tanısı konan kişilerin bel çevresinde 1 cm’den fazla bir azalma yaşandığını ve buradaki yağ oranın düştüğünü göstermiştir.

Yürümek Vücut Kaslarınızı Korur

Kil verirken sadece vücut yağlarında azalma olmaz, aynı zamanda kas kaybı da yaşanabilir. Genellikle böyle bir durum benimsenen diyet ve yaşam tarzıyla doğrudan ilgilidir. Egzersiz olmadan sadece düşük kalorili bir diyetin  takip edilmesi böyle bir durumun görülme olasılığını arttırır. Yürüyüş gibi egzersizler vücut kaslarınızın korunmasını sağlar. Yürüyüş yapmak aynı zamanda yaşlanma kaynaklı kas kaybı olasılığını da azaltır ve ilerleyen yaşlarda da sağlıklı olmanıza yardım eder. Hem kilo vermek için, hem de sağlıklı bir yaşam sürdürmek için bol egzersiz ve yürüyüş yapmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Egzersiz yaparak kilo vermek mümkün mü? başlıklı makalemizde egzersiz, egzersiz yaparak kilo vermek ve egzersiz yapmak hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm hakları saklıdır © 2020 Kilovermerehberi.com