Kilo Verme Rehberi

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Unutulmaması Gereken 5 Diyet Kuralı

06.02.2020
375
Unutulmaması Gereken 5 Diyet Kuralı

Kilo problemi bulunan birçok kişinin tek hayali fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olmaktır. Bugüne kadar zayıflamak için birçok yöntem denemiş olabilirsiniz. Diyet sürecini aksatmış ya da çeşitli nedenlerden dolayı amacına ulaşamamış olabilirsiniz. Bu durum sizin kadar beslenme programınız içerisinde bulunan hatalardan da kaynaklanmaktadır. Bu yazımız içerisinde asla unutulmaması gereken 5 diyet kuralı hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Vücudunuzun İhtiyaç Duyduğu Her Besini Tüketin

Unutulmaması Gereken 5 Diyet Kuralı
Unutulmaması Gereken 5 Diyet Kuralı

İnternet üzerinden bulduğunuz her diyet listesinin size uygun olduğunu düşünmeyin. Doğru besinlerden oluşan diyet listeleri metabolizma hızını artırarak kişinin zayıflamasına katkı sağlamaktadır. Eğer kendi diyet listenizi kendiniz oluşturuyorsanız 3 temel besin grubu (karbonhidrat, protein, yağ) ile beraber vitamin ve mineralden asla vazgeçmeyeceksiniz. Kırmızı ve beyaz et kadar sebze ve yeşilliğe de yer vermeli, meyve tüketimini asla aksatmamalısınız.

İnançlı ve İnatçı Olun

Beslenme uzmanları tarafından sizlere verilen liste çoğu zaman yetersiz gelecektir. Diyete başladığınız ilk günlerde çok fazla sorun yaşayacaksanız. Bu süreçte iradenize hakim olduğunuzda birkaç haftadan sonra çok az besinle bile rahatlıkla doyduğunuzu göreceksiniz. İradenize hakim olursanız istediğini vücut ölçülerinize er ya da geç ulaşacaksınız.

Karbonhidratlar Düşmanınız Değildir

Birçok beslenme uzmanı yıllar boyunca karbonhidratların insanların en büyük düşmanı olduğunu belirtti. Bu tamamen doğru olmayan bir bilgidir. Bir insan günlük alması gereke kalorinin %50’lik kısmını karbonhidrattan alabilir. Özellikle sporcular, bu oranı %90’a kadar çıkarabilmektedir. Kas hücrelerini koruyarak kilo vermek istiyorsanız karbonhidrat ağırlıklı beslenme uygulayabilirsiniz.

Gece Gelen Tatlı Krizi

Unutulmaması Gereken 5 Diyet Kuralı
Unutulmaması Gereken 5 Diyet Kuralı

Özellikle işten, okuldan yorgun olarak gelen kişiler, bilgisayar ve televizyon karşısında uzanırken tatlı yiyecekler tüketmek istemekte. Sürekli olarak geceleri tatlı krizi yaşıyorsanız bu durum sağlıklı beslenme stiline sahip olmamanızdan dolayıdır. Gece gelen tatlı krizlerini önleyebilmek için sabah protein dolu bir kahvaltı yapmanız gerekmektedir. Aksi halde tatlı krizini gün içerisinde de yaşayabilirsiniz.

Tartıya Her Zaman Güvenmeyin

Sürekli kilo verip vermediğinizi kontrol etmek isteyeceksiniz. Tartıya çıktığınızda gördüğünüz her görüntüye aldanmayın. Kısa sürede verilen hızlı kilo aslında vücudun su kaybetmesidir. Birkaç gün sonra yeniden kilo alıyormuş gibi görünebilirsiniz. Beslenme uzmanı tarafından vücutta bulunan kas, yağ, ödem ölçümü yapılarak kilo verme durumu gözlemlenmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm hakları saklıdır © 2020 Kilovermerehberi.com