Kilo Verme Rehberi

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Squat Nedir? Squat Nasıl Yapılır?

11.02.2020
414
Squat Nedir? Squat Nasıl Yapılır?

Bu yazımız içerisinde Squat nedir, Squat nasıl yapılır hakkındaki sorulara yanıt vermeye çalışacağız. Alt vücut geliştirme konusunda oldukça başarılı olan Squat, egzersiz türleri içerisinde en verimlilerden birisidir. Üst bacak, kalça, popo bölgesinin erimesine olanak sağlayan bu hareket, doğru bir şekilde yapıldığında mükemmel değişimler meydana getiriyor. Bu egzersiz türü ile ilgili detaylar hakkında bilgi verecek olursak;

Squat Nasıl Yapılır?

Squat Nedir? Squat Nasıl Yapılır?
Squat Nedir? Squat Nasıl Yapılır?
  • Squat yapacak kişi ayaklarını öncelikle kalça genişliğine kadar açmaları gerekmektedir. Pozisyon sırasında kalça dış bölüme ayaklar ise hafif iç tarafa bakmaktadır.
  • Squat yapan bir kişi kalçaları dışarı pozisyonda iken çömelip geri ayağa kalkılmaktadır. Bu esnada dengeyi sağlamak adına kolları kullanabilir, çömelirken kolları aşağı indirebilir, kalkarken kollarınızı indirebilirsiniz.
  • Aşağıya doğru eğilmeye başladığınızda bacak kalçanın tam olarak birleştiği noktayı (dizleri) geçmiş olması gerekiyor.
  • Ayağa doğru kalkarken gücü topuk bölümünden almaya çalışınız. Bu şekilde alınan güc daha fazla tekrar yapmanıza katkı sağlayacaktır.
  • Hareketleri yaparken sırtın düz olmalı, göğüs ve kalça eş zamanlı olarak hareket etmelidir.
  • Aşağı doğru eğilirken nefes almalı, ayağa kalkarken nefes vermelisiniz.
  • Her ayağa kalktığınızda kalçalarınızda bulunan kasları sıkmalı, o bölgede bulunan kasları harekete geçirmelisiniz.
  • En az 15 kez olacak şekilde 3 set tekrarla. İlk etapta yürüyemeyecek kadar bacaklarınız ağrıyacak. Fakat; sonrasında kaslarınız alıştıkça hareketleri daha rahat yapmaya başlayabilirsiniz.

Squat’ın Faydaları Nelerdir?

Squat Nedir? Squat Nasıl Yapılır?
Squat Nedir? Squat Nasıl Yapılır?

Bileşik Egzersiz kategorisi içerisinde yer alan Squat, birden fazla eklem çalıştırmaktadır. Ana kas gruplarının yanı sıra vücutta bulunan birçok yan kas grubunu çalıştıran bu hareket vücut kaslarını bütünü ile çalıştırdığı için etki etmektedir. Diğer egzersiz gruplarına nazaran daha fazla kalori harcanmasına olanak sağlayan bu hareket bölgesel zayıflama sağlamaktadır.

Hem ekipmanlı hem de ekipmansız istenilen her yerde oldukça kolay bir şekilde yapılabilen bu hareket alışkanlık haline getirildiğinde vücudun bütünü ile sıkılaşmasına katkı sağlamaktadır. Kalça, popo, üst bacağın bütünü ile erimesine olanak sağlayan Squat, tek bşına dahi kişinin bütünü ile zayıflamasına katkı sağlamaktadır. Eklediğimiz fotoğraflar bu hareketin nasıl yapılacağı ile ilgili bilgiler vermektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm hakları saklıdır © 2020 Kilovermerehberi.com