Kilo Verme Rehberi

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sağlıklı Diyet Atıştırmalıkları

04.03.2020
357
Sağlıklı Diyet Atıştırmalıkları
Sağlıklı Diyet Atıştırmalıkları
Sağlıklı Diyet Atıştırmalıkları

Diyet yaparken karşılaşabileceğiniz en büyük problem, belki de diyetinize uygun atıştırmalık bulmaktır. Bu makalemizde, kilo verirken kullanabileceğiniz diyet atıştırmalıkları hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Diyete başladıktan sonra, en çok zorladığımız konulardan biri atıştırmalık bulma konusudur. Hele bir de diyete başlamadan önce, sürekli atıştırmak gibi bir alışkanlığa sahipseniz bu durum gerçekten dayanılmaz hal alabilir.

Durum çok iç açıcı görünmese de, diyet yaparken karşılaşabileceğiniz atıştırmalık krizlerini aşmak için işinize yarayabilecek bazı alternatifler var. Aşağıda size bu anlamda yardımcı olabilecek sağlıklı diyet atıştırmalıklarından bahsedeceğiz.

Sağlıklı Diyet Atıştırmalıkları

Aşağıda sıralayacağımız atıştırmalıkları, diyetinizin gerektirdiği kalori sınırını aşmadan tüketerek kilo vermeye devam edebilirsiniz. İşte size diyet yaparken yiyebileceğiniz atıştırmalıklar;

Kuruyemiş

Kuruyemişler, kilo verirken tüketebileceğiniz en sağlıklı atıştırmalıklardandır. Oldukça besleyici olan bu alternatif yüksek lif içeriği sayesinde sindirimi ve yağ yakma hızını oldukça hızlandırır.

Kuruyemişler arasında özellikle fındık ve badem kilo öne çıkar. Bu yemişler oldukça doyurucudur. Yapılan bilimsel çalışmalar fındık ve badem gibi kuruyemişlerin kanser ve kalp sorunları da dahil birçok kritik hastalığa yakalanma riskini azalttığını göstermiştir.  Diyetiniz sırasında ara öğün olarak belli bir miktar kuruyemiş tüketebilirsiniz.

Bir Dilim Peynir ve Cherry Domates

Peynir ve domates de diyetinize ekleyebileceğiniz sağlıklı  atıştırmalıklarındandır. Oldukça doyurucu olabilecek ve kilo vermenize yardım edecek bu alternatif sayesinde kanser ve kalp hastalığı riskinizi azaltabilirsiniz. Zira, domates antioksidan açısından oldukça zengindir ve C vitamini ve potasyum da ihtiva eder. Peynir ise, iyi bir kalsiyum, protein ve B12 kaynağıdır. Diyetinize organik domates ve peynir eklemeniz, iyi kolesterol oranınızı yükseltir ve kalp sağlığınıza iyi gelir.

Meyve

Eğer diyet sırasında meyve yemek diyetinizi bozar diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Sağlıklı atıştırmalıklardan olan meyveleri kolay kilo vermek için de kullanabilirsiniz. Meyvelerin birçoğu aynı zamanda doyurucudur. Dolayısıyla, gün içerisinde atıştırmalık tüketmeniz gerekiyorsa elma, armut, portakal ve greyfurt gibi meyveleri deneyebilirsiniz.

Haşlanmış Yumurta

Haşlanmış Yumurta
Haşlanmış Yumurta

Sağlıklı atıştırmalık ve diyet atıştırmalıkları arasında yer alan bir diğer mükemmel alternatif de yumurtadır. Zengin bir protein grubu yiyeceği olan yumurtayı haşlayarak diyetiniz sırasında tüketebileceğiniz bir atıştırmalık olarak kullanabilirsiniz.

Bilindiği üzere yumurta sağlığımız açısından kritik öneme sahiptir ve B12 açısından zengindir. Yiyebileceğiniz en doyurucu gıdalardan olan yumurta aynı zamanda düşük kalorili sayılabilecek yiyeceklerdendir. Bir haşlanmış yumurta ortalama olarak 60-70 kaloridir. Sağlıksız atıştırmalıklar yerine, haşlanmış yumurtaya diyet atıştırmalıklarınız arasında yer verirseniz hem hızlı kilo verebilir, hem de sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Patlamış Mısır

Düşük kalorili diyet yaparken yiyebileceğiniz sağlıklı atıştırmalıklardan olan patlamış mısır makul bir ölçüde tüketildiğinde kilo vermenize ve tok hissetmenize yardım eder. Lif açısından oldukça zengin olan bu alternatif kolay sindirime yardım eder ve yağ yakma faaliyetini de kolaylaştırır. Patlamış mısır tüketirken az yağlı olmasına ve diyetinizi bozabilecek kadar çok yememeye dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

Zeytin

Birçoğumuzun özellikle kahvaltıda tükettiği favori yiyeceklerden olan zeytin de diyet atıştırmalıkları arasında yer alır. Düşük karbonhidrat diyetleri ve bu diyetler arasında yer alan Akdeniz diyetinde sıkça tüketilen bu alternatifi atıştırmalık olarak tüketerek kilo verme sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Zeytin, sağlıklı yağı muhteviyatının yanısıra, vitamin ve mineraller açısından da oldukça zengindir. İyi bir antioksidan kaynağı olan zeytin iltihaplı hastalıklara iyi gelir, insülin direncini azaltır ve kanser hastalığından koruyabilir.

Yoğurt

Kalsiyum açısından zengin olan yoğurt bir başka sağlıklı diyet atıştırmalığıdır. Ülkemizde sıkça tüketilen bu gıda, aynı zamanda çok iyi bir probiyotik olma özelliğini taşır ve sindirim sistemimizi düzenler. Protein açısından da zengin olan yoğurt, tercihe göre sade bir şekilde ya da meyveli eklenerek tüketilebilir.

Bir önceki yazımız olan Kan Grubuna Göre Beslenme Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizde 0 Kan Grubu Nasıl Beslenmeli, A Kan Grubu Nasıl Beslenmeli ve B Kan Grubu Nasıl Beslenmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm hakları saklıdır © 2020 Kilovermerehberi.com