Kilo Verme Rehberi

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Pesketaryen Diyetiyle Kilo Vermek Mümkün mü?

19.02.2020
252
Pesketaryen Diyetiyle Kilo Vermek Mümkün mü?

Pesketaryen diyeti de adını son zamanlarda duyduğumuz yeni diyetlerden biridir. Bu diyet türü kendine has prensipler barındırır ve dünyanın birçok yerinde Pesketaryen diyetini yaparak kilo veren binlerce insan vardır. Eğer siz de “Pesketaryen diyeti nedir, Pesketaryen diyetiyle kilo vermek mümkün mü?” gibi soruların cevabını merak ediyorsanız, bu soruların cevabını aşağıda detaylı olarak bulabilirsiniz.

Pesketaryen Diyeti Nedir?

Pesketaryen diyeti en basit anlamıyla deniz ürünü tüketmek ancak et yememek anlamına gelir. Pesketaryen diyeti henüz ülkemizde pek bilinmese de dünyanın birçok yerine bilinen ve hızlı kilo vermek için denenen bir diyet. Bu diyet, balık veya diğer su hayvanlarının tüketimine dayalı bir diyet türüdür.

Pesketaryen diyetinde, diğer diyet türlerinden farklı olarak et tüketimi açısından bir kısıtlama söz konusudur.  Pesketaryen diyetinde genel hatlarıyla kırmızı ve beyaz et tüketmemek, sebze ağırlıklı beslenmenin yanında balık, peynir ve yumurta gibi gıdaları tüketmek gerekmektedir.

Pesketaryen, İtalyanca balık anlamında gelir bu kelime kök olarak “Pesce” kelimesinden türemiştir. Kelime anlamından da anlaşılacağı üzere, Pesketaryen diyeti temel olarak balık tüketimine dayanır.

Pesketaryen Diyeti Nasıl Yapılır?

Pesketaryen Diyeti Nedir
Pesketaryen Diyeti Nedir

Pesketaryen diyetini belirleyen belirleyen kesin kurallar yoktur ve genel olarak bu diyette bir pesketaryen olarak ne sıklıkta balık yemeye ihtiyacınız olduğu tanımlanmaz. Zaman zaman balık yiyebilir ya da her yemeğinize deniz ürünü ekleyebilirsiniz.

Ne Yiyebilirim?

Bu diyeti uygularken meyve, sebze, tahıllar, baklagiller ve deniz ürünlerini içeren yemekleri rahatlıkla tüketebilirsiniz.  Sağlıklı bir pesketaryendiyet genellikle zeytin, fındık, kepekli tahıllar, kinoa gibi tohumlar, sağlıklı bitkisel yağlar ile yeşil biber gibi gıdaları içerir.

Diyetinize ayrıca, meyve ve sebzeler, sağlıklı tohumlar, süt ürünleri ve yumurta, tam tahıllar, koyu yapraklı yeşillikleri, yaban mersini, kivi gibi gıda türlerini de ekleyebilirsiniz.

Pesketaryen Diyetinin Yararları

Pesketaryen diyeti kilo kaynaklı hastalıklarla mücadele konusunda oldukça etkindir. Bu diyetin sağladığı faydaların bazıları aşağıda özetlenmiştir;

– Obezite Riskini Azaltır

Pesketaryen diyetinin en büyük faydalarından biri obezite riskini azaltmasıdır. Bu diyet esas olarak deniz ürünlerinin tüketimini tavsiye ettiği için, sağlığımız açısından zararlı olabilecek yağların vücudumuzda depolanma olasılığı daha azdır.

Bu durumu gösteren ve diyetin etkinliğini kanıtlayan  pek çok bilimsel araştırma vardır. Bu anlamda yapılan bir çalışmaya göre Pesketaryen diyeti yapan bayanların, her yıl et yiyen bayanlara oranla daha az kilolu olma ihtimali yüksektir.

– Kalp Rahatsızlıkları ve Diyabete Karşı Korur

Bu bağlamda, obezite hastalığı riskini azaltmanın yanısıra, kalp hastalıkları ve kolesterol gibi sorunlar ile diyabet gibi kronik hastalıklara karşı kanıtlanmış faydaları bulunur.  Bu tür kronik hastalıklara karşı koruyucu önlem olarak bu diyeti de uygulayabilirsiniz.

Bu konuda yapılan bir bilimsel çalışma, nadiren et yiyerek Pesketaryen diyetini benimsediğini söyleyenlerin kalp hastalıklarından ölme riskinin, normal bir şekilde kırmızı et yiyerek beslenenlere oranla %22 daha düşük olduğunu ortaya koymuştur.

– Omega-3 Açısından Oldukça Faydalıdır

Pesketaryen diyeti, baz aldığı deniz ürünleri sayesinde vücuttaki omega-3 yağ asidi seviyesinin yükselmesini sağlar. Bilindiği gibi, Omega-3 insan vücudu açısından kritik öneme sahip oldukça faydalı bir doymamış yağ türüdür. Sağlıklı bir yaşam döngüsüne sahip olmak için tüketimi düzenli bir şekilde tüketimi tavsiye edilen bu yağ asidi iyi kolesterolü olumlu etkiler, kötü kolesterolün seviyesinin düşmesine katkıda bulunur.

Balık ve deniz ürünleri aynı zamanda kan basıncını da olumlu yönde etkiler kalp ritmi anomalisi riskini azaltır. Yapılan araştırmalar bu olumlu etkileri teyit edici sonuçlar vermekle birlikte, Pesketaryen diyeti eşliğinde yapılacak egzersiz ve spor aktivitelerinin bu diyetin etkinliğini arttırdığını da göstermiştir.

Bir önceki yazımız olan Atkins Diyetiyle Kilo Verme başlıklı makalemizde atkins, atkins diyeti ve atkins diyetiyle kilo vermek hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm hakları saklıdır © 2020 Kilovermerehberi.com