Kilo Verme Rehberi

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Obeziteden Korunma Yolları

Obeziteden Korunma Yolları

Son 100 içerisinde giderek artan obezite insanlığın sonunu getirebilecek boyuta geldi. Dünya üzerinde aç, açlıktan ölen insanların var olduğunu elbette biliyoruz. Ancak bunlarla birlikte aşırı kilolu, fazla kiloları nedeni ile sağlık sorunları yaşayıp hayatını kaybeden insanlar dahi bulunmakta. Vücut Kitle İndeksi 35 üzerinde olan kişiler aşırı kilolu yani obez olarak sınıflandırılmaktadır. Artan kilo ile beraber çeşitli sağlıklı sorunları yaşanmakta olup sosyal hayat neredeyse yok olmaya başlamaktadır. Sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam, hazır besin tüketimi obezitenin önünü aralamaktadır. Bu yazımız içerisinde Obeziteden Korunma Yolları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Obeziteden Nasıl Korunulur?

Obeziteden Korunma Yolları
Obeziteden Korunma Yolları
  • Obeziteyle her an karşılaşabiliriz. Kişi kendine dikkat etmemesi ile beraber yavaş yavaş kilo alımı başlamaktadır. Bu sürece gelmeden kilo kontrolü sağlanmalı, bir uzmandan destek alınarak vücut kontrol altına alınmalıdır.
  •  Yürüyüş ve egzersizler alışkanlık haline getirilmelidir. Fiziksel aktivite oranı sürekli arttırılmalı, egzersiz gün geçirilmemelidir.
  • Hazır gıda, fast food, kalorili, raf ömrü uzun gıdalardan olabildiğince uzak durulmalıdır. Obezitenin meydana gelmesine neden olan etmenlerden bazıları da bu hazır yiyeceklerdir.
  • Günlük tükettiğiniz besinlerdeki tuz oranına dikkat ediniz. Tuz doğrudan kilo aldırmaz fakat vücutta ödem birikmesine neden olur. Bununla beraber doğal olmayan şeker ürünleri hayattan tamamen çıkarılmalıdır.
  • Pişirme yöntemlerinin de obezite üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Yiyecekleri doğru pişirme yöntemleri ile tüketmek kilo vermeniz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.
Obeziteden Korunma Yolları
Obeziteden Korunma Yolları
  • Obeziten Korunma Yolları arasında belki de en önemlisi yemek yeme alışkanlığının değiştirilmesidir. Günde 2 öğün yerine 5 öğün tüketilmelidir. Sağlıklı besinlerden oluşan bir beslenme programı hazırlanmalı ve ara öğünler atlanmamalıdır. En önemli şeylerden bir diğeri de yemekler yavaş yavaş iyice çiğnenerek yenmelidir.
  • Doymuş yağlar hayattan tamamen çıkarılmalıdır. Yağ tüketimine olabildiğince dikkat edilmelidir. Zeytinyağı bu konuda en sağlıklı yağlardan birisidir.
  • Obeziteden kurtulmak isteyen kişiler, günlük vücudunun ihtiyacı kadar su tüketmelidir. Su, ödem atımı konusunda oldukça etkili bir yöntemdir.
  • Alkol tüketiminden uzak durulmalı, sebze ve meyveler tamamen mevsiminde tüketilmelidir.
  • Yemek planı oluşturulurken besin dengesi olabildiğince dengeli tutulmalıdır. Bu konulara dikkat edildiğinde obeziteden önüne geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Obeziteden Korunma Yolları; Obezite Nasıl Önlenir? başlıklı makalemizde hızlı kilo verme, kilo verme ve obezite hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm hakları saklıdır © 2020 Kilovermerehberi.com