Kilo Verme Rehberi

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Obeziteden Korunma Yolları; Obezite Nasıl Önlenir?

Obeziteden Korunma Yolları; Obezite Nasıl Önlenir?

Obezite dünyada oransal olarak daha sık görülmeye başlandığı için günümüzde birçok insan obeziteden korunma yollarını ve bu hastalığın tedavisini araştırmaktadır.

Her yıl 3 milyona yakın insan obezite gibi aşırı kilo kaynaklı rahatsızlıklardan ötürü hayatını kaybetmektedir. Obeziteden korunma artık birçok insan için kritik öneme sahip hale gelmiştir.

obeziteden kurtulma
Obeziteden Korunma Yolları

Obezitenin Sebep Olduğu Sorunlar

Obezite hastalığının sebep olduğu en bilinen sağlık sorunları arasında yüksek diyabet, felç, kanser, kalp krizi ve uyku bozukluğu  gibi hastalıklar bulunmaktadır. Obezite bu rahatsızlıkların yanında sosyal hayatı ve dolayısıyla insan psikolojisini de olumsuz etkileyen birçok olumsuz sonucu beraberinde getirmektedir.

İnsan sağlığını bu derece tehdit eden obeziteden korunma doktor kontrolünde takip edilecek bazı diyet programları ve bireysel olarak girişilebilecek bazı tedbirler mümkün olabilmektedir. Obeziteden korunma yolları arasında sayılabilecek bazı yöntemler şunlardır;

Kalori hesaplama

Obeziteden korunma yolları arasındaki en önemli unsurlardan biri kalori hesaplamadır. Sağlıklı bir biçimde kilo vermek için yapmanız gereken en önemli şey, ne kadar tükettiğinizi bilmektedir. Unutmayın ki, aldığınız ekstra kalorilerin hepsi vücudunuzda kilo olarak depolanacak olan fazlalıklara dönüşecektir. Obezite gibi bir durumdan kurtulmak için günlük olarak ne kadar kalori tüketmeniz gerektiğini öğrenmeli ve vücudunuz açısından yeterli olan kalori miktarını aşmamalısınız.

Gün içinde aldığınız kaloriyi hesaplayarak, yaktığınızdan daha az miktarda kalori almak zamanla kilo vermenize ve obeziteye karşı korunmanızda yardımcı olacaktır.

Obeziteden Korunma Yolları
Obeziteden Korunma Yolları

Düşük karbonhidrat tüketimi

Obeziteden korunma yolları içerisinde odaklanmanız gereken bir diğer husus gündelik yaşamınızda tükettiğiniz karbonhidrat miktarını da en aza indirmek olacaktır. Bunun için, doktor kontrolünde olmak üzere, Atkins diyeti veya ketojenik diyet gibi düşük karbonhidratlı bir diyet programını takip edebilirsiniz. Bu tarz diyetler uygulamanız hem aldığınız kalori miktarının azalmasını sağlayacak, hem de zamanla kilonuzun azalmasına yardım edecektir.

Obeziteden Korunma ve Bitki Bazlı Diyetler

Obeziteye karşı korunurken bitki bazlı diyetleri de uygulayabilir, işlenmiş gıdalardan kaçınarak et, süt, meyve, sebze ve kepekli tahıl tüketim miktarınızı arttırabilirsiniz. Her halükarda, böyle bir diyet programına başlamadan önce doktorunuza başvurmalı, ihtiyaçlarınıza ve vücut sağlınıza en iyi şekilde cevap veren beslenme planını doktorunuzla eşgüdüm halinde belirlemelisiniz.

Yaşam tarzı değişiklikleri

Benimsediğiniz yaşam tarzı ve gününüzü nasıl geçirdiğiniz de obeziteye karşı korunurken dikkat göstermeniz gereken en önemli unsurlardan biridir. Obezite gibi sağlıksız bir durumdan kurtulmak ve kolayca kilo vermek için sadece diyet yapmanız yeterli olmayacaktır. Obeziteyi yenmek ya da bu hastalığa karşı korunmak için yaşam tarzınızı da değiştirmeniz gerekmektedir. Özellikle, pasif ve spordan uzak bir yaşam sürüyorsanız birçok hastalık için risk grubu içerisine girmişsiniz demektir. Obezite de dahil kritik hastalıklardan korunmak için aktif ve enerjik bir hayat tarzı benimsemelisiniz.

Yavaş ve sadece açken yemeye gayret gösterin

Birçoğumuz aç olmadığımız halde abur cubur şeyler yeme alışkanlığına sahibiz ne yazık ki. Fazla kiloların bir diğer sebebi de aslında budur. Aç olmadığınız halde yemek yeme, yağlı abur cubur yiyecekler tüketme gibi alışkanlıklar zamanla fazla kiloları, bu durum da obeziteyi beraberinde getirecektir.

Unutmamalıyız ki, gün içinde tükettiğimiz ihtiyaç fazlası gıdaların birçoğu vücutta yağ olarak depolanır ve obeziteye yol açabilir. Obezite ve diğer önemli hastalıklardan korunmak için kendimizi sadece aç olduğumuzda yemeye alıştırmalıyız. Yediğimiz yemekleri iyice ve yavaş çiğneyerek tüketmek de kilo verme açısından önemli yarar sağlayacaktır. 

Evdeki sağlıksız yiyeceklerden uzak durun

Evinizde sürekli sağlıksız yiyecekler bulundurmanız ve bu tarz yiyecekleri tüketmeniz de sağlığınızı tehlikeye sokan ve obeziteye yakalanma riskinizi arttıran önemli hususlardandır. Böyle bir alışkanlığınızın olması hem sizin, hem de ailenizin sağlığını tehlikeye atar. Buzdolabınızı, abur cubur niteliğindeki sağlıksız yiyeceklerle doldurmak yerine, meyve ve sebze gibi gıdalarla doldurmanız daha sağlıklı bir yaşam sürmeniz açısından kritik öneme sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Hızlı Kilo Verme İpuçları - Kolay ve Hızlı Kilo Verme başlıklı makalemizde hızlı kilo verme, kilo verme ve kolay kilo verme hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm hakları saklıdır © 2020 Kilovermerehberi.com