Kilo Verme Rehberi

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

12.02.2020
195
Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler
Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler
Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Hızlı kilo vermek için atabileceğiniz en pratik adımlardan biri metabolizmayı hızlandıran yiyecekleri günlük beslenme planınıza dahil etmek olacaktır. Evet, kilo verme hızınızı arttırmak için tüketebileceğiniz birçok gıda var ve bu makalemizde bu gıdalardan bahsetmeye çalışacağız.

Metabolizmamız, vücudumuzun genel sağlığıyla ve kilo verme hızımızla çok yakından ilgilidir. Metabolizmamızın hızlı olması ve sağlıklı olması daha hızlı sindirim ve daha hızlı kilo vermek anlamına da gelir. Siz de daha hızlık kilo vermek için metabolizmanızı hızlandıracak gıdalar tüketerek, sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler
Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Metabolizma, vücudun gün boyunca aldığı kalorileri yakma kabiliyeti ve hızını ifade eder. Bazı yiyecekler, vücudumuzun sindirimiyle doğrudan alakalı olan metabolizmamızı hızlandırma özelliğine sahiptir.

Metabolizma hızınızı artırarak, fazla kilolarınızdan kurtulabilir, obezite gibi aşırı kilo kaynaklı sağlık problemlerine karşı kendinizi koruyabilirsiniz. Aşağıda metabolizmanızı hızlandırmanıza ve kilo vermenize yardımcı olabilecek yiyecekleri sıraladık. İşte metabolizmayı hızlandıran yiyecekler;

Mercimek

Mercimek, sindirim sisteminize yardımcı olacak ve metabolizmanızı hızlandıracak önemli bir besindir. Yapılan akademik çalışmalar, mercimek, fasülye ve barbunya gibi bakliyatların protein açısından zengin olduğunu ve bağırsaktaki yararlı bakterileri destekleyen lifler içerdiğini ortaya koymuştur.  Mercimeğin sağlığımız açısından getirdiği birçok faydası bulunmaktadır.

Somon

Yağlı balık türleri arasında somon, ringa balığı ve ton balığı gibi balıklar omega-3 yağ asitleri açısından oldukça zengindir.  Bu balık türlerinin içerdiği yağ asitleri, vücudumuzun yağ yakım hızını önemli ölçüde etkileyen bir hormon olan leptine karşı direnci azaltır.

Araştırmalar, kalbimiz açısından da yararlar sağlayan ve iyi kolesterol seviyesini olumlu yönde etkileyen somon ve ton balığı gibi balıkların metabolizmamızın düzenlenmesine yardımcı olduğunu kanıtlamıştır.

Yulaf

Yulaf, lif açısından oldukça zengin bir gıdadır. Yulaf, metabolizmanızı olumlu etkilemenin yanısıra sağlığınız açısından da önemli faydalar sunar.  Araştırmalar, yulafın vücuttaki insülin seviyesinin daha düşük olmasına katkı sağladığını, vücudunuzun yağ depolamasını önleyici etki göstererek, kalori yakım hızını arttırdığını göstermiştir.

Narenciye

Narenciye türündeki meyveler de metabolizmayı hızlandıran yiyeceklerdendir.  Özellikle kış aylarında tükettiğimiz limon ve greyfurt sindirim sistemimiz açısından vazgeçilmez gıdalar olarak öne çıkar. Narenciye sindirim sisteminize yardımcı olmakla kalmaz, bağışıklık sisteminizi de destekler aynı zamanda.  C vitamini açısından oldukça zengin olan narenciye grubu, antioksidan etkisi gösterir ve birçok hastalığa karşı koruyucu etki sağlar.

Sarımsak

Sarımsak, dengeli beslenme açısından oldukça önemli bir besindir.  Bu sağlıklı besin, kan şekerini olumlu etkilemenin yanında, güçlü bir metabolizmaya sahip olmamız açısından da kritik önem taşır. Bilimsel çalışmalar düzenli olarak sarımsak tüketmenin, vücut tarafından yakılan kalori miktarını arttırdığını ve vücudun yağ üretim oranını azaltabildiğini göstermektedir.

Yeşil çay

Son zamanlarda yapılan çalışmalar yeşil çayın metabolizma hızını önemli ölçüde arttırdığını ortaya koymuştur. Yeşil çay özü vücudun yağ yakma hızını pozitif yönde etkiler. Yeşil çayın sağladığı yararlar arasında en önde gelenler, antioksidan etkisi yapması, kanser riskini azaltması, diyabet ve tansiyon gibi rahatsızlıklara karşı  korunmada yardımcı olmasıdır.

Acı Biber

Acı biber ve sağlıklı baharatlı yiyecekler de metabolizmayı hızlandıran yiyecekler arasında önemli yer tutar. Bu tarz yiyecekler, metabolizmayı iyileştirici etkiye sahip bir madde olan “kapsaisin” içerir. Daha hızlı bir sindirim sistemi için makul ölçülerde kırmızı acı biber tüketebilirsiniz.

Kahve

Birçoğumuz açısından vazgeçilmez bir içecek haline gelen kahve de, kafein içeriği sayesinde metabolizmayı olumlu yönde etkiler. Kahve ve çay gibi içeceklerde bulunan kafein, vücudumuzun enerji tüketimi üzerinde uyarıcı bir etki gösterir ve metabolizmayı hızlandırır.  Kahve, her ne kadar sağlığımızı olumlu yönde etkilese de, gün içinde aldığımız kafein miktarını kontrol altında tutmalı ve kahve tüketiminde makul ölçüleri aşmamalıyız.

Bir önceki yazımız olan Kilo Vermek İçin Motivasyonumuzu Nasıl Arttırabiliriz? başlıklı makalemizde kilo motivasyonu, kilo verme ve kilo vermek hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm hakları saklıdır © 2020 Kilovermerehberi.com