Kilo Verme Rehberi

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kilo Vermenin Faydaları – Neden Kilo Vermeliyim?

22.02.2020
573
Kilo Vermenin Faydaları – Neden Kilo Vermeliyim?
Kilo Vermenin Faydaları – Neden Kilo Vermeliyim
Kilo Vermenin Faydaları – Neden Kilo Vermeliyim

Neden kilo vermeliyim  ve kilo vermenin faydaları nelerdir gibi sorular toplumumuzun önemli bir bölümünün kendine sorması gereken soruların başında gelir.  Ülkemizde yaşayan bireylerin önemli bir bölümü ne yazık ki fazla kilolara sahip ve olması gereken kilodan uzak. Her ne kadar kabul etmesek de olması gereken kilodan uzak olan herkesin kilo verme gerekliliği vardır. Bu makalemizde, kilo verme gerekliliğini doğuran sebepleri ve kilo vermenin faydalarını ele alacağız.

Çoğu insan kilolu olduğunun farkına varmaz veya bu gerçeği kabullenmek istemez. Halbuki her ne kadar inkar etsek de hemen hemen hepimiz bir şekilde ideal kilomuzdan uzağız. Psikolojik olarak büyük handikaplara sebep olan ve ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilecek olan bu durumdan hızlıca kurtulmak şarttır. Aşağıda, neden kilo vermeniz gerektiğiniz konusunu detaylı bir şekilde ele alarak, kilo vermenin sağlığımıza faydalarına odaklanacağız.

Kilo Vermenin Faydaları Nelerdir?

Kilo vermenin kalp sağlığı en başta olmak üzere, birçok açıdan sağladığı faydalar bulunur ve bu etkenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

a) Kilo Vermek Genel Vücut Sağlığımızı Olumlu Etkiler

Yapılan bilimsel çalışmalara fazla kilolu kişilerin hastalıklara daha açık olduklarını ve kritik nitelikte sayılabilecek diyabet, kalp krizi ve tansiyon gibi hastalıkları yaşama riskinin daha yüksek olduğunu göstermiştir. Vücut sağlığı ve hastalıklar açısından bakıldığında kilo vermenin faydaları aşağıdaki gibidir.

– Kilo vermek, tüketilen karbonhidrat ve glikoz seviyesinin de düşmesini sağladığı için  diyabet riskinin azalmasını sağlar. Kilolarınızın ve obezitenin farkına erken varmanız ve hemen bu durumdan kurtulmak için adım atmanız diyabete karşı da adım atmış olmanızı sağlayacaktır.

– Kilo vermek aynı zamanda düşük kan basıncı ve tansiyon kontrolü anlamına da gelir. Kan basıncını yükselten ve gereğinden fazla tüketilen gıdalar sağlığımızı birçok açıdan tehdit eder. Kilo vererek bu riskli duruma karşı önlem alabilirsiniz.

 – Fazla kilolar ve obezite genel olarak yüksek ve zararlı kolesterol seviyelerini de beraberinde getirir. Bu da kalp tıkanıklığı başta olmak üzere birçok ölümcül sağlık problemine sebebiyet verebilir. Kilo vermek kolesterol ve trigliserit seviyesinin düşürülmesine katkı sağlayacaktır.

– Obezitenin ortaya çıkarttığı ve yaşam kalitesinin düşmesine sebep olan bir diğer durum da uyku apnesi sorunudur. Kilo vermeniz uyku problemlerinizin de azalmasına yardım edecektir.  

– Yukarıda bahsettiğimiz gibi, fazla kilolar yüksek kolesterol ve diyabet gibi kalp hastalıklarını tetikleyebilecek birçok sorunu beraberinde getirir. Kilo vermek aynı zamanda kalp sağlığını da olumlu etkileyecektir.

– Kilo vermek aynı zamanda bazı kanserler türlerine yakalanma riskinin azalmasını sağlar, kilo kaynaklı eklem ağrılarını ve sırt ağrılarını azaltır.

b) Kilo Vermek Daha İyi Bir Yaşam Tarzı ve Güçlü Sosyal İlişkiler Anlamına Gelir

Kilo kaybının bir diğer temel faydası da yaşam tarzımız ve sosyal ilişkilerimiz açısından sağlayacağı yararlardır;

  • Kilo vermek daha zihinde ve canlı bir hayata sahip olmamızı sağlar.
  • Psikolojik açıdan oldukça olumlu etkiler. Kilo verdikten sonra daha iyi bir dış görünüşe sahip olmak, özgüvenimizin artmasını sağlar ve ruh halimizi iyileştirir.
  • Kilo kaybı, daha kaliteli bir cinsel yaşama sahip olma anlamına da gelir. Obezite cinsel hayat açısından da sorunlar doğurur ve kilo vermek bu sorunları aşmanıza yardımcı olur.
  • Kilo vermek ve daha iyi bir uyku düzenine sahip olmak demek, güne daha dinlenmiş ve enerjik başlamak anlamına gelir. Bu durum, bize hayatta ertelediğimiz birçok şeyi de yapma fırsatı sunabilir.
  • Kilo vermek sosyal ilişkilerimizi olumlu etkiler ve psikolojik açıdan birçok sorunu aştığımız için sosyal açıdan da daha güçlü ilişkiler geliştirmemizi sağlar.

Bir önceki yazımız olan Kilo Verememe Sebepleri – Neden Kilo Veremiyorum? başlıklı makalemizde kilo verememe sebepleri, kilo verememek ve kilo vermek hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm hakları saklıdır © 2020 Kilovermerehberi.com