Kilo Verme Rehberi

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kilo Vermek İçin Motivasyonumuzu Nasıl Arttırabiliriz?

10.02.2020
207
Kilo Vermek İçin Motivasyonumuzu Nasıl Arttırabiliriz?
Kilo Vermek İçin Motivasyonumuzu Nasıl Arttırabiliriz
Kilo Vermek İçin Motivasyonumuzu Nasıl Arttırabiliriz

Sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermek için hareket geçerek, böyle sancılı bir sürece başlamak çok zor gözükebilir. Bazen birçoğumuz kendimize sözler verip kilo verme planımızı sürekli askıya alır ya da diyete başladıktan sonra kilo veremeden bu süreci yarıda bırakırız.

Böyle durumların asıl nedeni, kilo vermek ve bu sürece başlamak için gereken motivasyondan yoksun olmamızdır. Sağlıklı kilo vermeye çalışırken başlamış olduğumuz beslenme planına bağlı kalmak için kendimizi doğru bir şekilde motive etmemiz gerekmektedir. Doğru bir motivasyon ile işe başlamak ve süreç boyunca kendimizi motive etmek, hızlı kilo vermemize yardımcı olacak ve ideal kilomuza ulaşmamızı sağlayacaktır.

Bu makalemizde, kilo verirken kendinizi motive etmenize yardım olacak ipucu ve önerileri bir araya getirdik.  İşte kilo verirken motivasyonunuzu arttırmak için yararlanabileceğiniz 5 önemli ipucu.

Neden Kilo Vermek İstediğinizi Belirleyin

Neden Kilo Vermek İstediğinizi Belirleyin
Neden Kilo Vermek İstediğinizi Belirleyin

Sizi kilo vermeye zorlayan bütün sebepleri düşünerek, bu nedenleri açıkça tanımlayın. Neden kilo vermek istediğiniz tanımlamak, hedeflerinize ulaşma konusunda işinizi kolaylaştıracak ve motivasyonunuzun artmasını sağlayacaktır.

Kilo verme sebeplerinizi belirledikten sonra bu sebepleri bir yere not edin ve notlarınızı güne başlarken okumaya çalışın. Bu sayede, kilo verme sürecinden uzaklaşmamış olacaksınız.

Kilo vermek istemenizin arkasında yatan sebepler arasında diyabetin önlenmesi, genç ve dinamik kalma istediği, özgüveninizi arttırmak veya kıyafetlere daha rahat sığma isteği olabilir.

Beklentilerinizi Gerçekçi Tutun

Birçok kişi diyete başlarken çok da gerçekçi olmayan beklentilere girer ve bu beklentilere kısa vadede ulaşmayı ister. Ancak, çoğu zaman bu beklentileri karşılamak ve hedefe ulaşmak çok zordur.

Ulaşılması zor hedefler belirlemek ve böyle beklentilere girmek diyet sürecinde hayal kırıklığına neden olur ve motivasyonumuzu azaltır. Bu durum da nihayetinde pes etmemize ve beslenme planımızı yarıda bırakmamıza sebep olacaktır.  İmkansız hedefler yerine makul beklentilere girmek ve daha ulaşılabilir amaçlara odaklanılması başarı şansını arttıracaktır. Gerçekleştirilebilir amaçlarla yola çıkmak ve bunu başarmak kilo verme hedefimizi uzun vadede de  sürdürme olasılığını yükseltecek ve motivasyonumuz arttıracaktır.

Kilo Hedefim Ne Olmalı?

Doktorlar sağlıklı bir şekilde kilo vermek için haftada sadece 1-2 kilo vermeyi tavsiye eder.  Uzun vadede ise, hedef olarak vücut ağırlığınızın %5 ile %10’u arasında bir orana tekabül eden bir miktarda kilo vermeyi kendinize hedef olarak seçebilirsiniz. Daha gerçekçi bir yol haritasıyla başlamanızı sağlayacak bu oran, uzun vadede kan şekerinizin iyileşmesini, kalp hastalığı riskinin azalmasını, kolesterol seviyenizin düşmesini, eklem ağrılarınızın azalmasını sağlayacak, birçok hastalığa yakalanma riskinizi de azaltacaktır.

Başarılarınızı Kutlayın

Başarılarınızı Kutlayın
Başarılarınızı Kutlayın

Başlangıçta da belirttiğimiz üzere, kilo verme sürecine başlamak ve bunu sürdürmek iyi bir motivasyon ve çaba ister. Böyle bir sürece başladıysanız ve küçük adımlarla da olsa hedefinize doğru ilerliyorsanız bu başarıyı kutlayarak kendinizi ödüllendirin.

Kısa vadede belirlediğiniz hedeflere ulaşmak ve bu başarıyı kutlamak motivasyonunuzu arttıracaktır.

Ancak, unutmamalısınız ki başarınızı kutlarken makul davranmalı ve kendinizi sağlıksız yemeklerle ödüllendirmekten kaçınmalısınız. Başarınızı kutlamak için sinemaya gidebilir, arkadaşlarınızla özel bir gece ayarlayabilir ya da hoşunuza giden başka bir etkinliğe katılabilirsiniz.

Her gün tartılmaktan kaçının

Kilo vermek için çalışmaya başladıktan sonra her gün tartılmak ve kilo verip vermediğimiz kontrol etmek hepimizin yaptığı hatalardan biridir. Günlük olarak tartılmak bu süreçte motivasyonumuzu kaybetmenin en hızlı ve yaygın sebeplerinden biridir. Bunu yapmak yerine haftada bir kez tartılmak ve kat ettiğimiz yolu haftalık olarak izlemek daha etkin sonuçlar almamızı sağlayacaktır.

Kilo Vermek için Sosyal Çevrenizden Destek Alın

Sosyal Çevrenizden Destek Alın
Sosyal Çevrenizden Destek Alın

Çevrenizdeki insanlar ve aileniz de, kilo verirken motivasyonunuzu arttırma açısından önemlidir. Size bu süreçte destek olacak kişilerin çevrenizde olması motivasyonunuzu yüksek tutmanıza yardım edecek, başarı şansınızı arttıracaktır.

Bir önceki yazımız olan Obeziteden Korunma Yolları; Obezite Nasıl Önlenir? başlıklı makalemizde hızlı kilo verme, kilo verme ve obezite hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm hakları saklıdır © 2020 Kilovermerehberi.com