Kilo Verme Rehberi

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kilo Verememe Sebepleri – Neden Kilo Veremiyorum?

21.02.2020
361
Kilo Verememe Sebepleri – Neden Kilo Veremiyorum?
Kilo Verememe Sebepleri – Neden Kilo Veremiyorum
Kilo Verememe Sebepleri – Neden Kilo Veremiyorum

Kilo vermek genelde zaman alır ve bu süreç bazen çok yorucu olabilir. Bu süreçte yaptıklarımız çoğu zaman meyvesini verse de, bazen çabalarımız sonuçsuz kalır ve kilo verememe gibi bir durumla karşı karşıya kalırız. Bu makalemizde, bu konuya eğilerek, “neden kilo veremiyorum” sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Kilo vermek uzun bir süreçtir ve bu süreçte amaçladığımız sonuçları hemen göremeyebilirsiniz. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek biraz zaman alır ve aslında olması gereken de kilo verme hedefimizi zamana yaymaktır. Bu olağan durumun dışında bazen ne yaparsak yapalım kilo veremeyiz ve kilomuzda hiç farklılık olmadığını düşünürüz. Yaptığınız diyete rağmen kilo veremiyorsanız, bunun arkasında olabilecek bazı olası sebepler vardır. Aşağıda kilo verememe sebepleri konusunda olası durumlardan bahsedeceğiz.

Neden Kilo Veremiyorum?

Kilo verme sürecini etkileyebilecek birçok etken vardır ve bu etkenlerin önemli bir bölümü yaşam tarzımızla alakalıdır. En yaygın kilo verememe nedenlerinden bazıları şunlardır;

Yeterince Uyumamak

Uyku sorunları metabolizmayı ve sindirim sistemini doğrudan etkiler. Sürekli uykusuzluk yaşamak ya da düzensiz bir uyku programına sahip olmak kilo verme sürecini önemli oranda etkiler. Uyku eksikliği yemek yeme isteği ve iştahımızı şekillendiren hormonlardan olan kortizol hormonunu etkiler. Bu da yediğiniz yiyeceklerin niteliğini ve miktarını değiştirebilir.

Uyku düzensizliği aynı zamanda fiziksel ve zihinsel yorgunluk anlamına da gelir. Yorgun olmanız sizi hem egzersizden alıkoyabilir, hem de kilo verme motivasyonunuzu olumsuz etkiler.

Depresyon ve Stres

Stres seviyesi de kilo almanıza sebep olabilecek ve kilo vermenizi engelleyebilecek en temel etmenlerdendir. Stresli bir hayat kortizol hormonunun artmasına, bu da iştahınızın yükselmesine ve kilo almanıza sebebiyet verir. Stres bölgesel yağlar ve karın yağlarının artmasına da neden olabilir.

Tıpkı uyku eksikliğinde olduğu gibi, stresli bir hayat da fiziksel yorgunluk getirir ve kilo vermek için egzersiz yapmamızı önleyebilir. Eğer diyet yapmanıza rağmen kilo veremiyorsanız, hayatınızı gözden geçirip stres seviyenizi azaltmayı deneyebilirsiniz.

Yüksek Kalorili Gıdalar Tüketmek

Kilo verememe sebeplerinden biri de sık sık yüksek kalorili yiyecekler tüketmektir. Eğer miktar olarak az tüketiyor ve tükettiğiniz gıdaların kalori miktarını bilmiyorsanız, hemen bu gıdaların kalori miktarlarını öğrenmelisiniz. Çünkü, bazı gıdalar miktar olarak az gözükse de, yüksek enerji içerirler ve günlük kalori sınırınızın çok üstünde olabilirler. Kalori hesaplama ve diyet planınıza düşük kalorili yiyecekler dahil etmek kilo vermenizi kolaylaştırır.

Metabolizmanızın Yavaşlaması

İnsan metabolizması bazen çeşitli sebeplerle yavaşlayabilir ve bu da kilo verememenize ya da beklediğinizden daha az kilo vermenize neden olabilir. Yaş, metabolizma hızını belirleyen en büyük faktördür. Bilimsel araştırmalar, metabolizma hızının yaş ilerledikçe yavaşladığını açıkça ortaya koymuştur. Böyle bir durumdan korunmak ve metabolizmanızı hızlandırmak istiyorsanız ilgili makalemizde paylaştığımız ipuçlarına göz atmak isteyebilirsiniz.

Fazla Karbonhidrat Tüketimi

Diyet yapmanıza rağmen, karbonhidrat tüketiminizi yeterince azaltmadığınız zaman da kilo verememek gibi bir durunla karşılaşabilirsiniz. Karbonhidratlar, vücudumuzun enerji ihtiyacını karşılamak için başvurduğu ilk kaynaktır. Özellikle, diyetlerin birçoğu karbonhidrat seviyesini düşürerek, enerji ihtiyacının protein ve yağlardan karşılanması ilkesini baz alır. Eğer böyle bir diyeti takip ediyorsanız ve karbonhidrat seviyesini gerektiği kadar kısıtlamamışsanız kilo veremeyebilirsiniz.

Sağlık Sorunları ve Kullandığınız İlaçlar

Yukarıda bahsettiğimiz tüm bu olası durumların yanısıra, bazı sağlık sorunları da kilo verememenize, hatta kilo almanıza sebep olabilir. Tiroid hastalığı, Diyabet ilaçları, antidepresan ilaçları, yüksek tansiyon ilaçları  kilo almanıza neden olabilecek ve diyet planınızın işlevselliğini olumsuz etkileyebilecek bazı etkenlerdir.

Bir önceki yazımız olan Akdeniz Diyeti Nedir? Akdeniz Diyeti İle Kilo Verme başlıklı makalemizde akdeniz diyeti, Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır ve kilo verme hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm hakları saklıdır © 2020 Kilovermerehberi.com