Kilo Verme Rehberi

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kilo Alma Sebepleri – Neden Kilo Alıyorum?

Kilo Alma Sebepleri – Neden Kilo Alıyorum?

Neden kilo alıyorum sorusu birçoğumuzun kendi kendine sorduğu en önemli sorulardan biri ve bu soruya net bir yanıt vermek gerçekten kolay değil. Fazla kiloların ya da obezitenin onlarca muhtemel sebebi var ve bu sebeplerden bir veya birkaçı kilo almanıza neden oluyor olabilir. Bu makalemizde en yaygın kilo alma sebeplerinden bahsederek, ani kilo alma probleminin nedenlerine odaklanacağız.

Kilo alımı stabil bir durum değildir ve insan hayatının çeşitli dönemlerinde vücut kilolarında dalgalanmalar yaşanır. Artan kilolar gittikçe hayatı daha da zorlaştırır ve bu fazlalıklardan kurtulmak da her geçen gün daha yorucu bir hal alır. Fazla kiloların sebebi çoğu zaman fazla yemek ve sağlıksız abur cuburlar tüketmektir. Bununla birlikte, bu yaygın sebebin dışında da ani kilo alma durumu ortaya çıkabilmektedir ve belirgin bir neden olmadan alınan kiloların altında yatan sebep sağlık sorunları da olabilmektedir. Aşağıda kilo alma sebeplerini irdeleyeceğiz ve ani kilo alma konusunu detaylı olarak ele almaya çalışacağız.

Kilo Alma Sebepleri

Kilo Alma Sebepleri
Kilo Alma Sebepleri

Fazla Yemek

Kilo almanın en yaygın sebebi ihtiyacımızdan fazla tüketmektir. Birçoğumuz, ihtiyacımız olmadığı halde özellikle aile ve arkadaş ortamlarında ihtiyacımızın çok üstünden enerji depolarız ve bu fazlalıklar zamanla bize kilo olarak geri döner. Bu durumun sürekli olarak tekrarlanması ve önlem almamamız halinde fazla kilolar kalıcı hale bürünebilir. Bu da birçok sağlık sorununa neden olur. Fazla kilolardan ve obeziten korunmak için günlük enerji ihtiyacımızı bilmeli ve bu sınırı aşmamalıyız.

Yeterince Su Tüketmemek

Bazı sağlık kuruluşlarınca yapılan çalışmalar bu etkenin de fazla kiloların ardındaki sebep olabileceğini ortaya çıkarmıştır. Yeterince su tüketmemek vücudun sindirim sürecini zorlaştırır. Kilo almak istemiyor ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak istiyorsanız su tüketiminizi arttırmalısınız. Üstelik, yeterince su içerseniz ve her yemekten önce iki bardak su alırsanız kilo vermeniz bile mümkün olabilir.

Yaşın İlerlemesi

Yaşımız ilerledikçe sindirim sistemimizde yavaşlama olur ve metabolizmamız yavaşlar.  Uzmanlar 30’lu yaşlardan sonra vücudun metabolik çalışma hızının düştüğünü ve sindirimin yavaşladığını teyit etmişlerdir. Dolayısıyla, eğer gençken tükettiğiniz gıdalarla aynı miktarda yemek yemeye devam ederseniz çok büyük bir olasılıkla kilo alırsınız.

Stres ve Depresyon

Fazla kiloların ardındaki bir diğer sebep de stres ve depresyon durumudur. İş yoğunluğu, ailevi sıkıntılarınız ve buna benzer durumlardan ötürü ortaya çıkan stres ve depresif sorunlar kilo almanıza sebep olur. Vücudunuz böyle depresif durumlardayken, karın yağının depolanmasına sebep olan kortizol hormonunu yüksek seviyelere çıkar. Bu durum hem yağ depolanmasına, hem de kandaki glikoz seviyesinde artışa neden olduğu için sürekli açlık hissini de beraberinde getirir. Genel sağlık durumunuzu da olumsuz etkileyecek böyle bir durumdan korunmak için stresli yaşam tarzından uzak durun.

Uyku Düzensizliği

Uyku Düzensizliği
Uyku Düzensizliği

Eğer uykunuzu yeterince alamıyorsanız, bu da kilo almanıza sebep olabilir. Yapılan çalışmalara kısa uyku sürelerinin daha kalın bel ve fazla kilo anlamına gelebileceğini göstermiştir. Buna göre, yetersiz uyku neticesinde açlık hormonu seviyesinde artış ve tokluk hormonu olan leptin seviyesinde ise azalma yaşanır.

Uyku eksikliği aynı zamanda abur cubur gıdalar tüketme istediği de yaratır. Tüm bunlar sağlıksız bir beslenme ve fazla kilo kaynaklı obezite gibi durumları beraberinde getirecektir.

Sağlık Sorunları

Sağlık sorunları genelde belirgin bir sebep olmadan(çok yemek, sağlıksız gıdalar tüketmek vb.)  kilo almanın arkasında yatan unsur olarak ortaya çıkar. Eğer açıklayabildiğiniz bir neden olmadan kilo alıyorsanız bunun sebebi yaşadığınız bir sağlık problemi olabilir. Uyku bozukluğu, polikistik over sendromu,  ödem, kalp rahatsızlıkları gibi sorunların yanısıra kullanılan ilaçların yan etkileri de ani kilo artışlarını beraberinde getirebilir. Eğer neden kilo aldığınızı açıklamakta güçlük çekiyorsanız doktorunuza başvurmanız faydalı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Bölgesel Zayıflama Çayları – Kilo Verdiren Çaylar başlıklı makalemizde bölgesel zayıflama, bölgesel zayıflama çayları ve kilo verdiren çaylar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm hakları saklıdır © 2020 Kilovermerehberi.com