Kilo Verme Rehberi

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Keto Diyetiyle Zayıflamak Mümkün Mü?

12.02.2020
268
Keto Diyetiyle Zayıflamak Mümkün Mü?

Ketojenik ya da halk arasında bilinen adıyla keto diyetiyle zayıflamak son zamanlarda yaygınlaşan konuların başında geliyor. Ünlüler de dahil birçok kişi, keto diyetiyle zayıflama yollarını araştırıyor ve bu diyet hakkında detaylı bilgi edinmeye çalışıyor. Bu makalemizde, keto diyeti nedir, nasıl yapılır sorularını yanıtlamaya çalışacağız.

Keto Diyetiyle Zayıflamak Mümkün Mü?
Keto Diyetiyle Zayıflamak Mümkün Mü?

Keto Diyeti Nedir?

Keto diyeti düşük karbonhidrat tüketimi prensibine dayalı daha yüksek yağla yapılan bir diyettir.  Ketojenik diyet düşük karbonhidrata dayalı diğer birçok diyetle benzerlikler taşır.

Keto diyeti çok daha az oranda karbonhidrat tüketimini gerektirirken,  makul ve orta düzeyde protein alımını gerektirir. Ayrıca, bu diyeti yapan kişiler nispeten daha fazla yağ tüketmektedir.

Bu diyete başlayıp, karbonhidrat alımını sınırlandıran kişilerin vücudu “ketoz” adı verilen metabolik bir işlem gerçekleştirir ve vücutta depolanmış olan yağlar enerjiye dönüştürülmek üzere yakılır.

Neden Keto Diyeti?

Dünyanın çeşitli ülkelerinde yapılan çeşitli akademik çalışmalar keto diyetinin insan sağlığı açısından birçok faydası olduğunu ortaya koymuştur.

Keto diyeti kilo verdirmenin yanısıra, sağlığımız açısından da olumlu sonuçlar doğurmakta, diyabet, kanser, epilepsi ve Alzheimer gibi hastalıkların iyileşme sürecini olumlu etkilemektedir.

Keto Diyetiyle Zayıflamak Mümkün Mü?

Sağlık açısından onlarca yarar sağlayan keto diyetinin kilo verdirmedeki başarısı kanıtlanmıştır. Bu diyeti yapmaya engel herhangi bir sağlık sorunu olmayan birçok kişi bu diyeti düzenli olarak yaptıktan sonra kilo verebildiklerini ifade etmişlerdir.

Ketojenik Diyet Türleri

Keto Diyetiyle Zayıflamak Mümkün Mü?
Keto Diyetiyle Zayıflamak Mümkün Mü?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere, ketojenik diyetin birçok çeşidi vardır. Keto diyeti türleri arasında en bilinenlerden biri Standart Ketojenik Diyettir. Bu diyet düşük karbonhidrat (%5) , orta miktarda protein (%20) ve yüksek yağ (%75) tüketimine dayanır.

Döngüsel ketojenik diyet de bir diğer keto türüdür. Döngüsel Ketojenik Diyeti haftanın günlerinde farklı kategoride gıdalar tüketilmesi varsayımına dayanır ve bu diyeti yapanlar genellikle 5 gün keto diyetini uygularken ve 2 gün de yüksek karbonhidrat günü olarak geçirirler.

Keto diyeti türleri arasında en çok popüler olan bir diğer keto türü de Yüksek Proteinli Ketojenik Diyetidir. Bu diyet türü standart ketojenik diyete benzemekle birlikte, daha fazla oranda protein tüketmeyi gerektirir. Bu diyetteki oranlar ise genel olarak şöyledir; % 60 yağ,% 35 protein ve% 5 karbonhidrat.

Kimler ketojenik diyet yapmamalıdır?

Her ne kadar keto diyeti birçok kişi tarafından kabul görse de, bu diyetin uzun vadede ve genel sağlık açısından getirebileceği sonuçlar hakkındaki tartışmalar da bitmiş değildir. Bu diyet birçok kişi açısından güvenli olarak görülse de, bazı hastalıklara sahip kişilerin bu diyete başvurması doktorlar tarafından önerilmeyebilmektedir.

Keto diyetine başlaması sakıncalı olabilecek kişiler arasında ilk sırada yüksek diyabet hastası olanlar gelir. İnsülin kullanan ve şeker oranı çok yüksek seviyelerde olanların bu diyete başlamadan önce doktorlarıyla görüşmeleri şarttır. Yine, yüksek tansiyon hastaları ve emziren annelerin de keto diyetine başlamadan önce doktorlarına başvurmaları gerekmektedir.

Keto Diyetinin Yararları

Keto diyeti konusunda yapılan çalışmalar sonucunda bu diyetin bazı hastalıklar açısından olumlu sonuçlar doğurduğu belirtilmektedir.

Çeşitli bilim adamları tarafından çalışmalara göre keto diyeti; kalp hastalıklarına iyi gelir, kolesterol ve kan şekerini olumlu etkiler, tümör tedavisinde olumlu sonuçlar doğurur,  Alzheimer hastalığının semptomlarını azaltır. Bu diyet aynı zamanda,  epilepsi nöbetlerinin azalmasında, polikistik over sendromunda önemli bir rol oynar.

Bu diyet, vücuda daha düşük insülin, şeker ve işlenmiş gıda alınmasını sağlar, aknenin iyileşmesine yardımcı olabilir.

Keto Diyetinin Olası Zararları

Keto diyeti bazı istisnai durumlarda yetersiz beslenme, böbrek ve karaciğer problemleri, kabızlık gibi olumsuz durumlara da neden olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için keto diyetine başlamadan önce doktorunuza başvurmayı unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler başlıklı makalemizde diyet, kilo verme ve metabolizma hızlandırıcı yiyecekler hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm hakları saklıdır © 2020 Kilovermerehberi.com