Kilo Verme Rehberi

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Egzersiz yaparak kilo vermek mümkün mü?

13.02.2020
314
Egzersiz yaparak kilo vermek mümkün mü?
Egzersiz yaparak kilo vermek mümkün mü
Egzersiz yaparak kilo vermek mümkün mü

Egzersiz yapmak sağlık açısından kritik olmasının yanında, kilo vermeye de yardımcı olan en önemli şeylerden biri. Sağlıklı kilo vermenin olmazsa olmaz şartı olan egzersiz günlük hayatımızın içinde yer alması gereken bir alışkanlıktır. Bu makalemizde, egzersiz yaparak kilo vermek mümkün mü sorusuna yanıt bulmaya çalışacağız.

Toplumumuzda yaşayan yetişkin insanların çok önemli bir bölümünün fazla kilolarından kurtulmaya ve kilo vermeye çalıştığı tahmin edilmektedir.

Kilo verme sürecinde bir diyet programını takip etmenin yanı sıra, egzersiz yapmak da ekstra kilo vermeye ve sağlıklı olmaya çalışanların başvurduğu yollardan biridir.  Sağlıklı bir diyet planın yanında, günlük hayatımıza egzersiz dahil etmek daha fazla kalori yakmamızı ve bu sayede daha hızlı kilo vermemizi sağlayabilir.

Kilo Vermek için Günlük Ne Kadar Egzersiz Yapmalıyım?

Kilo vermek için haftalık olarak ortalama 200-250 dakika egzersiz yapmak oldukça faydalı olacaktır. Günlük olarak 25-30 dakika egzersiz yapmanız önemli miktarda kilo vermenizi sağlayabilir.

Ekstra kilo almamak için hem sağlıklı yiyecekler tüketmeniz, hem de günde en az 20-25 dakika orta yoğunlukta egzersiz yapmanız şarttır.

Egzersiz Yaparak Kilo Vermek

Egzersiz Yaparak Kilo Vermek
Egzersiz Yaparak Kilo Vermek

Egzersiz, kilo verdirmesinin yanında, daha zihinde bir vücut, daha güçlü kemikler ve birçok tehlikeli hastalıktan arınmış bir hayata sahip olmamızda rol oynar.  Eğer siz de hayatımız açısından bu derece önemli olan egzersizlere hayatınızda yer vermek ve bunu bir alışkanlık haline getirmek istiyorsanız aşağıda sıraladığımız egzersizlere hemen başlayabilirsiniz. İşte kilo vermenize yardımcı olacak egzersizler ve bu konudaki tüm ipuçları…

Yürümeyi bir alışkanlık haline getirin

Günlük olarak belli bir süre yürümek, kilo vermek için yapabileceğiniz en ideal egzersizlerden biridir. Ek ekipman maliyeti gerektirmeden yapabileceğiniz bu egzersiz, eklemlerimiz açısından da yıpratıcı değildir.

Yürümeyi gündelik rutininizdeki bir alışkanlık haline getirebilirseniz, bel çevresindeki yağlar da dahil vücudunuzdaki yağları azaltabilirsiniz.

Çeşitli sağlık kurumları tarafından yapılan araştırmalara göre 70-80 kg’lik bir yetişkinin 30 dakikalık bir yürüyüş sayesinde ortalama 170-180 kalori yakması mümkün olabilmektedir.

Koşu Yaparak Yağ yakabilirsiniz

Koşu Yaparak Yağ yakabilirsiniz
Koşu Yaparak Yağ yakabilirsiniz

Her gün belli bir süre de olsa ağır tempoda koşu yapmak da kilo vermenizi sağlayacak harika bir egzersizdir.

Yapılan bilimsel çalışmalar 70 kilogramlık bir kişinin, her gün yaklaşık 30 dakika saatte 8 km olacak şekilde koşu yapmasının 300 kaloriye yakın ek enerji yakımını sağladığını, saatte 10 kilometrelik bir hızda yarım saat koşmanın ise 380 kalori yakmak anlamına geleceğini ortaya koymuştur.

Düzenli bir koşu programını günlük rutininize dahil ederek, vücudunuzda depolanan zararlı yağların yakılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Yüzerek kilo verebilirsiniz

Yüzme de bütün egzersizler arasında kilo vermek ve vücudunuzu şekle sokmak için başvurabileceğiniz en eğlenceli yöntemlerden biridir.

Eklemleriniz açısından çok daha kolay bir aktivite olacak bu egzersizin birçok faydası vardır ve özellikle eklem ağrıları olan kişilere düzenli olarak yüzmek tavsiye edilir.

Eğer günlük yarım saatinizi yüzmeye ayırırsanız ortalama 200-250 kalori yakabilirsiniz. Bu da hem fazla kiloların zamanla erimesi ve vücudunuz şekle girmesi anlamına gelir. Unutmamalısınız ki, yüzmek kolesterol ve trigliserit oranını düşürerek, kalp hastalığı riskini azaltıcı bir aktivitedir.

Kilo vermek için yapabileceğimiz diğer egzersizler

Fazla kilolarınızı vermek ve ideal kilonuzu yakalamak için yapabileceğiniz diğer egzersizler arasında bisiklet sürmek, kürek çekmek, ip atlamak, squat yapmak, yoga yapmak, Aerobik yapmak ve tırmanmak gibi egzersizler öne çıkmaktadır.  Kişisel zevk ve tercihlerinize göre, sağlık durumunuzu da göz önüne alarak bu egzersizlerden bir ya da bir kaçını aktif bir yaşam döngüsü içerisinde hayatınıza dahil edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler başlıklı makalemizde diyet, kilo verme ve metabolizma hızlandırıcı yiyecekler hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm hakları saklıdır © 2020 Kilovermerehberi.com