Kilo Verme Rehberi

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Egzersiz Sonrası Yapılması Gerekenler

21.02.2020
590
Egzersiz Sonrası Yapılması Gerekenler

Birçok kişi egzersiz öncesi yapması gerekenleri çok iyi biliyor. Ancak güzel bir antrenman sonrası ne yapmanız gerektiğini tam biliyor musunuz? Spor sonrası genel olarak bir an önce duş alıp evimize gitmek isteriz. Oysa yorgunluk ve kas ağrısı yaşamamak adına egzersiz sonrası kendinize dikkat etmeye çalışınız. Egzersiz sonrası yapılması gerekenler;

Sakinleşmek

Egzersiz Sonrası Yapılması Gerekenler
Egzersiz Sonrası Yapılması Gerekenler

Egzersizini tamamladıktan sonra bir anda ortadan kaybolmayın. Antrenmanınız tam olarak bitmiş değil. Biraz sakinleşmek hem kalp atış hızınızı normale döndürecek hem de kasların rahatlamasına olanak sağlayacak. Sakinleşmek için yürüyüş bandında adım atarak birkaç dakika yürüyebilirsiniz.

Esnemek

Antrenman yaparken vücudunuzda bulunan birçok kas kasılmaktadır. Spora başlamadan önce nasıl esneme hareketleri yapıyorsanız bitişinde de yapmanız gerekiyor. Spor sonrası yapılan esneme hareketleri yorgunluk ve kas ağrılarının önüne geçiyor. Yapılan esneme hareketleri kan akış hızını arttırmaktadır

Su İçmek

Yoğun yapılan egzersiz sırasına vücut büyük oranda suya ihtiyaç duymaktadır. Antrenman sırasında su içseniz bile bunun yeterli olmadığını göreceksiniz. Antrenman sırası kaybedilen suyu 2 saat içerisinde telafi etmeniz gerekiyor. Bunun için 2, 3 bardak su içmeniz yeterlidir.

Doğru Beslenme

Egzersiz Sonrası Yapılması Gerekenler-2
Egzersiz Sonrası Yapılması Gerekenler-2

En basit bir egzersiz sırasında bile vücudunuz yüzlerce kalori kaybetmektedir. Egzersiz sonrası su kadar beslenmenin de oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. Genelde egzersiz sonrası yemek yemenin tüm çalışmayı yok edeceği düşünülür. Oysa egzersiz sonrası ilk 90 dakika içerisinde bir şeyler tüketmeniz gerekiyor. Tüketilecek besin kasların onarılmasını sağlayarak kaybedilen enerjinin kazanılmasını sağlar.

Tabi antrenman sonrasında tüketilecek besinler için de bir sınırlama var. Spor sonrası Fast Food  besinler tüketirseniz yaptığınız sporun hiç bir anlam ifade etmemesine neden olur. Protein seviyesi yüksek kompleks içeriği gerçekten iyi olan karbonhidrat besinler tüketilmelidir. Bu besinler enerjinin yeniden kazanılmasını sağlayarak hasar gören kasların onarılmasını sağlar.

Egzersiz yaparken motivasyonunuzu iyi bir şekilde koruyabilmeniz gerekiyor. Yaptığınız egzersizin vücudunuza neler kattığını gözlemlemeli, hedefinize doğru giden yolun güzelliğini bir kez daha görmelisiniz. Sporun kilo vermenizdeki etkisi başta olmak üzere yaşam standartlarınızı nasıl yükselttiğini görerek daha azimli, daha özverili bir şekilde çalışmalara devam edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yürüyüş Yaparak Kilo Vermek başlıklı makalemizde egzersiz yaparak kilo vermek, egzersiz yapmak ve kilo vermek hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm hakları saklıdır © 2020 Kilovermerehberi.com