Kilo Verme Rehberi

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Düşük Karbonhidratlı Diyetlerle Kilo Vermek

13.02.2020
247
Düşük Karbonhidratlı Diyetlerle Kilo Vermek
Düşük Karbonhidratlı Diyetlerle Kilo Vermek
Düşük Karbonhidratlı Diyetlerle Kilo Vermek

Hızlı kilo verme konusunda takip edebileceğiniz belli başlı diyet türleri vardır ve bunlar arasında en popüler olanları düşük karbonhidrat diyetleridir. Günlük karbonhidrat tüketiminizi azaltacak bu tarz diyetler göbek yağlarını yakmanızı da kolaylaştırır ve bu yüzden çokça tercih edilir.  Bu makalemizde en iyi diyetler arasında sayılan düşük karbonhidratlı diyet türlerinden bahsedeceğiz.

Düşük Karbonhidratlı Diyet Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere, düşük karbonhidratlı diyetler günlük karbonhidrat tüketimini minimize etmeyi amaçlayan diyet türleridir. Bu diyet türleri kısa vadede genellikle diğer diyet türlerine oranla daha fazla kilo vermenizi sağlar.

Düşük karbonhidrat tüketiminin vücut sağlığı açısından getirdiği yararlar arasında kan şekerini ve kan basıncını iyileştirmesi ve iyi huylu kolesterolü olumlu yönde etkilemesi yer alır.

Tüm bunlarla birlikte, düşük karbonhidrat tüketimini temel alan birçok diyet türü vardır. İşte düşük karbonhidrat diyetleri arasında öne çıkan en popüler diyetler…

Ketojenik Diyet

Ketojenik diyet çok düşük oranda karbonhidrat ve yüksek oranda yağ tüketimini temel alan bir diyettir. Bu diyetin temel varsayımı olan “ketoz” adlı metabolik durumdan ötürü vücuttaki yağ yakımı daha fazladır. Keto diyeti yağ yakma konusuna etkin bir şekilde yardım ettiği için oldukça popüler olmuştur. Bu diyet hakkında daha fazla bilgi edinmek için ilgili makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Tipik Düşük Karbonhidrat Diyet

Bu diyet türü de karbonhidrat oranını mümkün olduğunca düşürmeyi, protein tüketimini de yükseltmeyi tavsiye eder. Et, balık, yumurta, fındık, tohum, sebze, meyve ve sağlıklı yağların tüketimi oldukça yaygındır.  Bu diyeti yaparken tahıl, patates ve şekerli gıda tüketimini en aza indirmeniz gerekmektedir.

Paleo Diyeti

Paleo diyeti de dünyanın birçok yerinde kabul gören hızlı kilo verme yöntemlerinden biridir. Bu beslenme türü,  tarımsal ve endüstriyel devrimlerden önce paleolitik dönemde mevcut olan yiyeceklerin tüketimini teşvik eder. Paleo diyetini savunanlara göre, atalarımızın tükettiği gıdalar fazla kilolardan kurtulmak ve sağlıklı olmak için en ideal yoldur.

Et, balık ve deniz ürünleri ile yumurta, sebze, meyve, fındık gibi gıdalar bu diyette güvenle tüketilebilir.

Atkins Diyeti

Düşük karbonhidrat diyetleri arasında en bilinen bir diğer diyet de Atkins diyetidir. Bu diyet de karbonhidrat yerine yüksek oranda protein ve yağ tüketimini teşvik eder. Diğer diyet türlerine göre biraz daha karmaşık olan Atkins diyetinin dört aşaması vardır.

Diyetin başında iki hafta boyunca 20 gramın altında karbonhidrat tüketimi önerilirken, zamanla karbonhidrat seviyesinin göreceli olarak artırılarak dengeleme sürecine geçilmesi ve sonrasında ise sağlıklı bir beslenme döngüsüne geçilmesi tavsiye edilir. Atkins diyetinde kaçınılması gereken gıdalar arasında şeker, tahıl, bitkisel ve trans yağ, yüksek karbonhidratlı meyve ve sebzeler ile nişasta ve baklagiller bulunmaktadır.

Akdeniz Diyeti

Akdeniz Diyeti
Akdeniz Diyeti

Akdeniz diyeti son yıllarda adını daha sık duyduğumuz diyetlerden biri. Bu diyet adından da anlaşılacağı üzere ağırlıklı olarak, Akdeniz ülkelerine has geleneksel yiyeceklerin tüketimi prensibine dayanmaktadır.

Akdeniz diyeti, diğer düşük karbonhidrat diyetlerinden farklı olarak, kırmızı et yerine yağlı balığı, tereyağı yerine ise sızma zeytinyağını önerir.  Akademik çalışmalar Akdeniz diyetiyle kilo vermenin mümkün olduğunu ve bu diyet sayesinde kalp hastalıkları, meme kanseri ve diyabet gibi hastalıkların önlenebileceğini ortaya çıkarmıştır.

Sıfır Karbonhidrat Diyeti

Eğer karbonhidratı hayatınızdan tamamen çıkartmak istiyorsanız tercih edebileceğiniz bir diğer diyet türü bu olabilir. Bu diyette kilo vermek için sadece hayvansal gıdaların tüketimi önerilir.

Sıfır karbonhidrat diyetini uygularken, et, balık, yumurta ve tereyağı gibi tüm hayvansal gıdaları güvenle tüketebilirsiniz. Bu diyet türü, karbonhidrat oranı sıfıra indirgendiği için sağlık açısından bazı soru işaretlerini de beraberinde getirmektedir. Eğer kilo vermek için diyete başlamak istiyorsanız her halükarda doktorunuza başvurmanızın yararlı olacağını unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Egzersiz yaparak kilo vermek mümkün mü? başlıklı makalemizde egzersiz, egzersiz yaparak kilo vermek ve egzersiz yapmak hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm hakları saklıdır © 2020 Kilovermerehberi.com