Kilo Verme Rehberi

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Diyette Karbonhidrat Krizinden Kurtulma Yolları

Diyette Karbonhidrat Krizinden Kurtulma Yolları
Diyette Karbonhidrat Krizinden Kurtulma Yolları
Diyette Karbonhidrat Krizinden Kurtulma Yolları

Karbonhidrat krizi, düşük karbonhidratlı diyetler başta olmak üzere kilo verme sürecinde karşılaştığımız en büyük problemlerden biridir. Vücudumuz yüksek oranda karbonhidrat alımına alışık olduğu için, başladığımız az karbonhidratlı diyetler ilk başlarda karbonhidrat krizine girmemize neden olabilir.

Karbonhidratlı gıdalar yemek kültürümüzün önemli bir parçasıdır ve böyle yiyeceklerden vazgeçmek kolay değildir. Hele bir de düşük karbonhidratlı bir diyete başladıysak, karbonhidrat aşerme durumuyla karşılaşma olasılığımız daha yüksektir. Her ne kadar böyle anlarda çok zorlansak da, diyette karbonhidrat krizlerini aşmak için başvurabileceğiniz çok basit yöntemler vardır. Aşağıda diyetteyken karbonhidrat yeme istediğini aşmanız için size yardımcı olabilecek bazı yöntemlerden bahsedeceğiz.

Diyette İlk Üç Gün; Karbonhidrat Krizleri

Düşük karbonhidratlı bir diyeti takip ederken ilk hafta çok önemlidir. Diyete başladığınız haftanın ilk üç günü ise muhtemelen sizi en fazla zorlayacak kısımdır. Vücudunuz normal şartlarda enerji yakarken tükettiğiniz karbonhidratları yakar ve diyete başladığınızda vücudunuzun yeni duruma alışması zaman alabilir. Bu alışma süreci nedeniyle genelde diyetin ilk üç gününde çok fazla zorlanabilir ve hatta diyeti bırakma düşüncesine bile girebilirsiniz. Böyle bir durumda yapmanız gereken en önemli şey bunun normal bir durum olduğunun bilincinde olmak ve aşağıda sıraladığımız ipuçlarından yararlanmaktır.

Lifli ve Yağlı Yiyeceklere Odaklanın

Düşük karbonhidrat diyetleri uygularken dikkat etmeniz gereken en önemli şey yeterince ve makul oranda protein ve yağ alarak tokluk hissine eriştiğinizden emin olmaktır. Düşük karbonhidratlı, yağlı ve lifli yiyecekler daha tok hissetmenize yardım edebilir. Keten tohumu ile yapılan gıdalar ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengin diğer yiyecekler bu konuda size fazlasıyla yardım eder. Protein oranı yüksek gıdalar ve düşük karbonhidratlı sebzelerden yapılmış salatalar da bu anlamda tok hissetmenize ve karbonhidrat krizini de daha kolay aşmanızı sağlayabilir.

Fazla Acıkmayı Beklemeden Yiyin

Karbonhidrat krizinden kurtulmanın bir diğer yöntemi de aşırı acıkmayı beklemeden yemek yemektir. Düşük karbonhidratlı diyetler, daha önce yaptığınız diyetlerden farklıdır ve bu diyeti yaparken uzun süre aç kalmanız iyi olmayabilir. Aşırı acıkmayı beklemeniz ve midenizin kazınması şekerinizin düşmesine, bu durum da karbonhidratlı yiyecekleri tüketme isteğinizin çok fazla artmasına yol açar. Böyle bir durum yaşamamak için diyetin ilk başlarında daha kısa aralıklarla öğün planlaması yapabilirsiniz.

Sağlıklı Atıştırmalıkları Deneyin

Gün içerisinde tüketmek için düşük karbonhidratlı sağlıklı atıştırmalıklara başvurmak da karbonhidrat krizini aşmanıza destek sağlayacak bir diğer olası yöntemdir.

Düşük kalorili ve sağlıklı, atıştırmalıklar, öğünler arasında sahip olabileceğiniz yemek yeme isteklerini dengelemeye yardımcı olur.  Bu yöntem, özellikle düşük karbonhidrat diyetlerinin en başlarında karşılaşabileceğiniz açlık krizlerini ve yeme isteklerini geçiştirmek için başvurabileceğiniz mükemmel bir yoldur.

Stresten Kaçının

Diyet yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu genel moral durumunuzdur. Kilo vermek için yola çıkmak önemli bir hayat tarzı değişikliğidir ve bu değişiklik ilk aşamada bir direnç getirdiği için stresten uzak durmanız gerekmektedir. Bu süreçte ekstra bir strese maruz kalmanız diyet başlangıcında karşılaşacağınız karbonhidrat krizlerine karşı koyamamanıza sebep olur. Motivasyonunuzu kıracak durumlardan uzak olmak karbonhidrat krizlerini kolay aşmanıza yardım eder.

Öğünlerinizi Önceden Planlayın

Diyetin ilk üç gününde karbonhidratlı gıdaları sınırlama çabası gerçekten çok yorar. Bu süreci daha da yorucu hale getirmek yerine bazı küçük planlamalar yaparak kilo verme serüveninizi kolaylaştırabilirsiniz. Unutmalısınız ki, düşük karbonhidratlı diyet yapmak, sadece sıkıcı ve lezzetsiz yemekler yiyeceğiniz anlamına gelmez. Dilerseniz beslenme planınıza diyetinize sevdiğiniz yiyecekler arasından lezzetli tarifler ekleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Obeziteden Kurtulmanın Yolları başlıklı makalemizde Obezite Nasıl Engellenir, Obeziteden Kurtulmanın Yolları ve sağlıklı kilo verme hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm hakları saklıdır © 2020 Kilovermerehberi.com