Kilo Verme Rehberi

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çocuklar için Kilo Verme Rehberi

Çocuklar için Kilo Verme Rehberi
Çocuklar için Kilo Verme Rehberi
Çocuklar için Kilo Verme Rehberi

Çocuklar için kilo vermek, yetişkinlere göre farklılık gösterebilen bir konudur. Fazla kilolar ve obezite hepimiz için bir sorundur ancak, konu çocukların kilo vermesinde gelince işimiz daha da zorlaşabilir.  Aşağıda, çocuklar için kilo verme konusunda yararlanabileceğiniz ipuçlarından bahsedeceğiz.

Kilo fazlası ve obezite sorunu yediden yetmişe herkesin sağlığını tehlikeye sokan bir durumdur. Fazla kilolu çocuklar da bu kiloları nedeniyle, hem psikolojik sağlık, hem de fiziksel sağlık açısından birçok problemle başbaşa kalabilirler. Çocukların gelecek adına daha sağlıklı bir vücuda sahip olmaları için fazla kilolarından en kısa sürede kurtulmaları şarttır. Aşağıda size bu konuda yardım edebilecek ve çocuklar için kilo verme konusunda yararlanabileceğiniz bazı öneriler sunacağız.

Çocukların İçin Kilo Vermesi İçin Ne yapabiliriz?

– Diyete Başlamadan Önce Uzman Görüşü Alın

Diyete Başlamadan Önce Uzman Görüşü Alın
Diyete Başlamadan Önce Uzman Görüşü Alın

Çocuğunuzun fazla kilolu olduğunu düşünüyorsanız kilo verme sürecine başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey bir diyetisyen ve pedagogla görüşmek olacaktır. Çocuklar için kilo verme süreci yetişkinlere göre çok daha hassas bir süreçtir ve bu sürece başlamadan önce nasıl davranmanız gerektiğini ve ne kadar kilo vermeniz gerektiğini bilmeniz önemlidir. Kilo verme diyetine başlamadan önce görüştüğünüz diyetisyen çocuğunuz için kilo verme hedefi belirlemenize yardım edecektir. Pedagog ise çocuğunuzu kilo vermeye ikna ederken ve diyet yaparken takınmanız gereken tavırlarınızın kontrolüne destek sağlayacaktır.

– Gerçekçi Hedefler Belirleyin Ve Sabırlı Olun

Çocuklar için kilo verme süreci sabır isteyen bir süreçtir. Bu süreci  zor ve hassas kılan en temel şey çocukların hala gelişim döneminde olmalarıdır.  Bu gelişim sürecinin sekteye uğramaması ve olumsuz etkilenmemesi adına daha gerçekleştirilebilir ve makul bir hedef belirlemelisiniz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi uzman görüşü çocukların kilo vermesi için başvurabileceğiniz en birincil davranış olacaktır.  Bu süreci aldığınız uzman görüşü doğrultusunda belirlediğiniz gerçekleştirilebilir hedeflerle tamamlayabilirsiniz.

– Egzersize Önem Verin ve Teşvik Edin

Kilo verirken temel protein ve mineralleri azaltmak yerine egzersiz yapmak ve spor aktivitelerini teşvik etmek daha faydalı olacaktır. Çocuğunuz yürüyüş, koşma, bisiklete binme ve yüzme gibi aktivitelerle hem eğlenip, hem de fazla kilolarından kurtulabilir. Bu aktiviteler çocuğunuzun sağlığına ve gelişimine de büyük katkı sağlar. Çocukların kilo vermesi için bu tarz egzersiz ve sporları ebeveynleri ile birlikte yapmaları daha olumlu sonuçlar alınmasını sağlayacaktır.

– Sağlıklı Beslenmeye Dikkat Edin

Sağlıklı beslenme de çocukların kilo vermesi için dikkat etmeniz gereken en temel şeylerdendir.  Çocuğunuzun abur cubur alışkanlığı varsa, sağlıksız atıştırmalıklar yerine gün içerisinde tüketebileceği sağlıklı atıştırmalıkları kullanabilirsiniz. Evinize bol miktarda meyve ve sebze alın ve böyle sağlıklı gıdaları ailecek tüketerek çocuğunuzun bu tür gıdalara daha sık tüketmesine yardımcı olun. Meyve ve sebzeler, peynir, yoğurt, patlamış mısır gibi sağlıklı yiyecekler hem çocuğunuzun tok durmasına, hem de içerdiği sağlıklı bileşenler sayesinde daha fazla kalori yakmasına yardım edebilir.

– Ailecek Sağlıklı Bir Yaşam Tarzını Benimseyin

Obezite sorunu yaşayan birçok çocuk bu tarz sorunlara ailesinin benimsediği kötü yaşam tarzı nedeniyle maruz kalır. Eğer ev ortamında genel eğilim, sağlıksız yiyecekler yemek ve cips, kola gibi gıdaları sık sık tüketmek ise çocuğunuz da bu durumdan olumsuz etkilenir ve obezite gibi sağlık sorunlarıyla baş başa kalabilir. Yemeklerin televizyon izlerken yenmesi de çocukların fazla kilo almasına sebep olabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için ailecek sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemeli ve TV olmayan bir ortamda yemeklerimizi yemelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Diyet Atıştırmalıkları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm hakları saklıdır © 2020 Kilovermerehberi.com