Kilo Verme Rehberi

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bölgesel Zayıflama Çayları – Kilo Verdiren Çaylar

14.02.2020
221
Bölgesel Zayıflama Çayları – Kilo Verdiren Çaylar

Çay dünyadan en çok tüketilen sıcak içecekleri arasında en ön sırada yer alır. Siyah çaydan yeşil çaya, nane çayından tarçın çayına kadar birçok çay var ve bu çayların bazıları bölgesel zayıflama çayı olarak da işlev görüyor. Bu makalemizde, kilo verdiren çaylar konusunda daha detaylı bilgi vermeye gayret göstereceğiz.

Yediden yetmişe herkesin beğeniyle tükettiği çay insan sağlığı açısından birçok fayda sağlamaktadır.  Düzenli olarak çay tüketmek, vücudumuzdaki hücrelerin zarar görmesini engeller, kalp hastalığı da dahil birçok hastalığa yakalanma riskini azaltır.

Çayların tüm bu faydaları bir yana, bu şifalı bitkisel içecekler aynı zamanda kilo verme ve bölgesel zayıflama konusunda da yarar sağlamaktadır. Özellikle bazı bitkisel çay türlerinin kilo verme hızını önemli derecede arttırabildiği ve karın yağını azalttığı bazı akademik çalışmalarla ortaya konmuştur. Aşağıda kilo vermenize yardımcı olacak bölgesel zayıflama çaylarından bahsedeceğiz.  İşte zayıflatan çaylar ve bazı faydaları;

Mavi Çay

Mavi Çay
Mavi Çay

Mavi çay bölgesel zayıflama çayları arasında kilo vermek için içebileceğiniz çayların başında gelir. Yapılan bilimsel çalışmalar, düzenli olarak mavi çay tüketen kişilerin metabolizmasının hızlandığını ve daha fazla yağ yaktıklarını göstermiştir. Sağlıkla ilgili bazı uluslararası dergilerde yer alan makaleler de mavi çayın kilo verme açısından olumlu etkisini teyit eden bilgiler paylaşmışlar, bu çayın obezite ve karaciğer hastalıkları riskini azalttığını belirtmişlerdir

Yeşil çay

Yeşil çay belki de kilo verme açısından etkinliği kanıtlanmış çaylar arasında en sık duyduğumuz çayların en başında gelir. Yeşil çay antioksidan açısından zengindir ve bu çayın bölgesel yağları yakma konusundaki başarısı tartışılmazdır.  İçerisindeki kafein sayesinde iyi bir uyarıcı olma özelliği de taşıyan bu çay yağ yakmayla alakalı hormonların etkisini arttırır ve böylelikle kısa sürede kilo verme imkanı verir.

Beyaz çay

Ülkemizde diğer çaylara kıyasla pek bilinmeyen beyaz çay da, bölgesel zayıflama amacıyla kullanabileceğiniz çaylar arasında yer alır. Bu çay  iştahı bastırır ve metabolizma hızını arttırır. Beyaz çay içeriğinde yer alan “kateşin” maddesi metabolizmayı hızlandırma özelliğine sahiptir ve bu özelliği beyaz çayı ideal bir yağ yakıcı çay yapar. Dilerseniz, beyaz çayı günlük beslenme planınıza dahil ederek sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Puerh Çay

puerh çay
puerh çay

Bu çay, Pu’er çayı ya da pu-erh çayı olarak da bilinir. Fermente edilmiş bir Çin siyah çayı olarak ün salan Puerh çayı, genellikle yemekten sonra tüketilir. Akademik çevrelerce bazı hayvanlar üzerinde yapılan testler, bu çayın kan şekerini düşürebildiğini, trigliserit seviyesini azalttığını ve kilo vermeyi sağladığını göstermiştir.

Siyah çay

Siyah çay da tıpkı yeşil çay gibi diğer çay türlerine kıyasla daha fazla oksitlenmeye maruz kalan bir çay türü olarak öne çıkar.

Siyah çayın ülkemizde tüketilen birçok türü vardır ve bu türler arasında Karadeniz çayı, Earl Grey çayı ve Seylon çayı gibi çaylar ağırlıklı olarak tüketilir. Yapılan çalışmalar bu çay türlerinin makul oranda tüketilmesi halinde kilo verme açısından olumlu sonuçlar verdiğini ortaya koymuştur. Bel çevresindeki yağları yakmak için makul ölçülerde olmak şartıyla, egzersiz ve sağlıklı bir beslenme planıyla birlikte güvenle siyah çay tüketebilirsiniz.

Oolong Çayı

Bölgesel zayıflama çayları arasında öne çıkan bir diğer çay da Oolong çayıdır. Çin’in geleneksel çayları arasında yer alan Oolong çayı kategorik olarak yeşil çay ve siyah çayla bazı benzerlikler taşır. Genel olarak kokulu ve meyveli bir aramaya sahip olan bu çay da yağ yakmaya yardım eder ve metabolizmayı hızlandırır. Bilimsel çalışmalara göre bu çay normale kıyasla %3’e yakın ek bir enerji yakma olanağı sağlar.

Bir önceki yazımız olan Egzersiz yaparak kilo vermek mümkün mü? başlıklı makalemizde egzersiz, egzersiz yaparak kilo vermek ve egzersiz yapmak hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm hakları saklıdır © 2020 Kilovermerehberi.com