Kilo Verme Rehberi

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Atkins Diyetiyle Kilo Verme

15.02.2020
249
Atkins Diyetiyle Kilo Verme

Atkins diyeti düşük karbonhidratlı diyetler arasında en popüler olanlardan biridir. Ülkemiz de dahil birçok yerde Atkins diyetiyle kilo vermeye çalışan birçok insan vardır. Vücutta depolanan fazla yağların yakılmasına yarar sağlayan bu diyet keto diyetiyle benzerlikler taşısa da, bu diyetin kendine has farklı varyasyonları vardır. Bu yazımızda, Atkins diyetini ayırt edici kılan farklılıklardan bahsederek, Atkins diyeti kilo verdiriyor mu sorusuna kısaca değinmeye çalışacağız.

Atkins Diyeti Nedir?

Atkins Diyeti Nedir
Atkins Diyeti Nedir

Atkins Diyeti, 1960’lı yıllarda Dr. Robert C. Atkins tarafından ortaya atılan bir diyet türüdür. Son zamanlarda oldukça popüler olan bu diyet düşük karbonhidratlı bir yeme düzenini temel alır.  Atkins diyetinde protein ve yağlar güvenle tüketilebilirken, karbonhidrat grubundaki gıdaların tüketim ağırlığı azaltılır.

Atkins Diyeti Ne İşe Yarar?

Atkins diyetinin en temel amacı, hem hızlı kilo vermenizi ve yağ yakmanızı sağlamak, hem de yeme alışkınlarınızda değişiklik yapmanızı sağlamaktır.  Atkins diyetini uygulayarak kilo verebilir, dingin bir hayat tarzını elde edebilir ve en önemlisi yüksek tansiyon, diyabet, kalp rahatsızlıkları ve metabolizmanızla ilgili yaşayabileceğiniz sağlık sorunlarına karşı önlem almış olursunuz. Bu diyet sayesinde daha sağlık bir beslenme düzeni yaratabilirsiniz.

Atkins Diyeti Nasıl Yapılır?

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi, Atkins diyeti çok düşük oranda karbonhidrat tüketimini baz alır ve diyete böyle başlanır. Atkins diyeti dört aşamadan oluşur ve diyetin her aşamasında tüketilen gıdaların ağırlığı her aşamada farklılaşır. Atkins diyetinin aşamaları özetle aşağıdaki gibidir;

– Atkins Birinci Aşama

 Bu aşamada günde 20 gr. karbonhidrat tüketme hakkınız vardır. İki hafta süren ve indüksiyon aşaması olarak adlandırılan bu aşama boyunca yağlı, yüksek proteinli gıdalar ile düşük karbonhidratlı sebze ve yeşillikler tüketebilirsiniz.

– Atkins İkinci Aşama

Bu aşama, diyetin dengelenme aşamasıdır. Bu aşamayla birlikte beslenme planınıza fındık, kaju gibi yemişlerle az miktarda meyve ekleme olanağınız olur. Dengeleme sürecinde karbonhidrat tüketiminiz 12 -15 gram aralığında olabilir.  Hedef ağırlığınıza yaklaşık  4.5 kilo kalana kadar bu  aşamayı devam ettirmeniz gerekir.

– Atkins Diyeti Üçüncü Aşama

Bu aşama, dördüncü evre olan koruma evresine hazırlık evresidir. Ön koruma aşaması olarak bilinen bu aşamada meyve, nişastalı sebze ve kepekli tahıl grubunda yer alan gıda çeşitliliğini aşamalı olarak arttırabilirsiniz.  Bu süre boyunca, diyetinize haftalık olarak yaklaşık 10 gram karbonhidrat ekleme şansınız bulunur.  Ancak, bu eklemeyi yaparken kilo verme sürecinizin devam ettiğinden emin olmanız gerekir. Üçüncü aşama hedef ağırlığınıza ulaşana kadar devam eder.

– Atkins Diyeti Dördüncü Aşama

Bu aşama bir bakıma ömür boyu sürmesi gereken bir koruma evresidir. Hedeflediğiniz kiloya ulaştıktan sonra koruma evresine geçmiş olursunuz ve hayatınızın geri kalanında oluşturduğunuz bu sağlıklı beslenme şeklini sürdürmeniz gerekir.

Atkins Diyetinde Kaçınılmanız Gereken Gıdalar

Atkins diyetini yaparken kaçınmanız gereken gıdalar arasında en başta şekerli gıdalar gelir. Bu kapsamda, meyve suları da dahil şekerli meşrubatları, tatlılar ve şekerli diğer gıdaları hayatınızdan çıkarmanız gerekir.  

Atkins diyetinde kaçınmanız gereken bir diğer gıda grubu tahıllardır. Bu bağlamda buğday, çavdar, arpa ve pirinç gibi yiyecekleri sınırlamanız şarttır.

Bitkisel yağlar, trans yağlar, yüksek karbonhidratlı meyve ve sebzeler, nişastalı gıdalar Atkins diyeti yaparken kaçınmanız gereken diğer besinlerdir. Baklagiller ise diyetin birinci aşamasındayken tüketimi önerilmeyen gıdalardandır.

Atkins Diyetinde Tüketebileceğiniz Gıdalar

Atkins diyetinde besleyici birçok gıdayı güvenle tüketebilirsiniz. Bu diyeti yaparken tüketebileceğiniz gıdalar şunlardır; etler,  yağlı balık ve deniz ürünleri, yumurta, düşük karbonhidratlı sebzeler,  tam yağlı süt ürünleri, fındık, ceviz ve sağlıklı yağlar (sızma zeytinyağı, hindistancevizi yağı vb.)

Bir önceki yazımız olan Düşük Karbonhidratlı Diyetlerle Kilo Vermek başlıklı makalemizde adkins diyeti, akdeniz diyeti ve diyet hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm hakları saklıdır © 2020 Kilovermerehberi.com