Kilo Verme Rehberi

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Akdeniz Diyeti Nedir? Akdeniz Diyeti İle Kilo Verme

20.02.2020
227
Akdeniz Diyeti Nedir? Akdeniz Diyeti İle Kilo Verme

Türkiye Akdeniz ülkeleri içerisinde yer almasına karşın beslenme stili bakımından giderek Avrupa’ya doğru yaklaşmaktadır. Fast Food ürünlerin giderek yaygınlaşması kontrol edilemez bir kilo artışının meydana gelmesine neden olmakta. Asırlardır bu topraklar üzerinde yaşayan insanlar sağlıklı beslenerek sağlıklı bir şekilde hayta veda ettiler. Günümüzde değişen beslenme bozuklukları, insanların yaşamına büyük oranda etki etmektedir. Akdeniz diyeti bu bağlamda eski beslenme alışkanlıklarının yeniden hayata geçmesini sağlıyor. Sulu meyveler, zeytinyağları, taze balıklar ve bakliyatlar bizler için en ideal besinler arasında yer alıyor.

Akdeniz Diyeti Nedir?

Akdeniz Diyeti Nedir? Akdeniz Diyeti İle Kilo Verme
Akdeniz Diyeti Nedir? Akdeniz Diyeti İle Kilo Verme

Akdeniz diyeti uygulamak isteyen kişiler, beslenme alışkanlıklarını bütünü ile değiştirmeleri gerekmektedir. Bu diyeti uygulayacak kişilerin antioksidan bakımından zengin meyve, sebze, bakliyat ve kuru yemiş tüketmeleri gerekmektedir. Buna ek olarak et tüketiminde az yağ tercih edilmesi, sağlıklı ve lezzetli bir beslenme ortamın oluşmasını sağlamakta.

Akdeniz mutfağında bildiğiniz üzere bol zeytinyağı kullanılmaktadır. Antioksidan bakımından zengin, doymamış yağ içeren bu yağ türü vücudunuza asla arar vermez.

Taze balık beyin sağlığını büyük oranda geliştirmektedir. Kilo vermek istiyorsanız haftada en az 3kere olacak şekilde balık tüketmeniz gerekiyor. Balığın yanı sıra tavuk, az yağlı et de kilo vermenin yolunu aralamaktadır. Diyetinizde olabildiğinde her gün tavuk, balık ya da etten birisine yer vermeniz gerekiyor. Yemek yanında hazırlayacağınız salata içerisinde zeytinyağı ilave etmeniz sağlıklı yağ ihtiyacınızı da karşılayacaktır. Akdeniz diyetinin kilo vermeye yararlı olup olmadığını ise ayrı bir başlık altında inceleyecek olursak;

Akdeniz Diyeti İle Kilo Vermek

Akdeniz diyetinin kilo vermeye yardımcı olmadığını dahi düşünebilirsiniz. Bu diyet sağlıklı bir beslenme ortamı oluşturarak tamamen sağlıklı yağlar tüketilmesine öncülük etmektedir. Bitkisel ve bakliyata dayalı bir beslenme ortamı oluşturan Akdeniz diyetinin günlük tüketilen kalori miktarında düşüş meydana getirdiği görülmektedir. Kolesterolü de kontrol altına alan bu diyet, sindirin sisteminin düzenlenmesini sağlayarak vücut direncinin de artmasını sağlar.

Kolesterolü azaltan Akdeniz diyeti, kalp ve damar sağlığına da iyi gelmektedir. Kansere karşı da etkili olan bu diyeti bir ömür boyu sürecek bir beslenme şekline dönüşmesini öneririz.

Bir önceki yazımız olan Diyette Karbonhidrat Krizinden Kurtulma Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm hakları saklıdır © 2020 Kilovermerehberi.com