Kilo Verme Rehberi

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ağız Yarası Nedir? Ağız Yarasına Ne İyi Gelir?

02.03.2020
236
Ağız Yarası Nedir? Ağız Yarasına Ne İyi Gelir?

Ağız ve Diş Sağlığı polikliniklerine müracaatın en fazla olduğu sağlık sorunlarından birisi de ağız yarasıdır. Ağızda meydana gelen yaralar çoğu zaman konuşma, çiğneme ve yutma problemlerine neden olmaktadır. Ağız ve yanakların iç kısmında, diş etlerinde, dil ve dilin altında meydana gelen yaralar iltihaplanarak şişliğe neden olmaktadırlar.

Ağız Yarası Nedenleri

  • Hormonal değişim
  • Genetik hastalıklar
  • Mineral ve vitamin eksikliği
  • İlaç kullanımı
  • Sıklıkla asitli ve alkollü içecek tüketimi
  • Sigara kullanımı
  • Ağız bakımına önem verilmemesi
  • Besin alerjisi
  • Diş ve diş etlerindeki yapısal bozukluklar
  • Kimyasal içeriğe sahip diş macunu kullanımı

Gibi birçok neden ağız yarasına neden olmaktadır. Ağız yarası tedavisinin nasıl yapıldığı hakkında bilgi verecek olursak;

Ağız Yarası Tedavisi

Ağız Yarası Nedir? Ağız Yarasına Ne İyi Gelir?
Ağız Yarası Nedir? Ağız Yarasına Ne İyi Gelir?

Basit, küçük yapılı ağız yaraları genellikle ev ortamında gargara yardımı ile iyileştirilebiliyor. Giderek büyüyen yaralar için diş hekiminden destek alabilirsiniz. Özellikle çocuklarda meydana gelen ağrılar iştah kaybı, kişisel ve fiziksel gelişimin önüne geçebilir. Evde alabileceğiniz basit önlemler ise;

Tuzlu Su

1 çay bardağı kadar suyun içerisine 1 tatlı kaşığı tuz ilave ederek karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı gargara yaparak hem ağzınızı dezenfekte edebilir hem de ağız yaralarını yok edebilirsiniz.

Karbonat: Yaralar üzerinde büyük iyileştirici etkiye sahip olan Karbonat, ağız yarası tedavilerinde oldukça sık tercih edilmektedir. 1 çay kaşığı karbonatı az bir miktar su ile karıştırarak gargara yapın. Etkisini oldukça kısa süre içerisinde göreceksiniz.

Adaçayı

Adaçayı enfeksiyonlar üzerinde büyük bir etkiye sahip iyi bir iyileştiricidir. Uzun süredir geçmeyen ağız yaralarınız için kullanabileceğiniz alternatif ürün arayışınız varsa sizlere Adaçayını önerebiliriz. Adaçayından fayda almak istiyorsanız bitki çayı tarzında tüketmeniz gerekmektedir. Ancak ağız yarası nedeni ile bitki çayını sıcak tüketemeyeceğiniz için biraz soğumasını beklemeniz gerekecektir. Adaçayı tüketirken içerisine şeker, bal ya da herhangi bir şekilde tatlandırıcı eklemeyiniz. Bu tarz eklentiler alınacak faydanın yok olmasına neden olacaktır.

Bununla beraber ağız bakım yöntemlerinin de aksatılmaması gerekiyor. Ağız ve diş sağlığı bakımının yapılmaması ya da aksatılması buna benzer yara oluşumuna neden olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Yüzdeki Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde sivilce nasıl geçer, sivilceden kurtulma ve Yüzdeki Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer? hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm hakları saklıdır © 2020 Kilovermerehberi.com