Kilo Verme Rehberi

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Aç Kalmadan Kilo Vermek Mümkün mü?

15.02.2020
182
Aç Kalmadan Kilo Vermek Mümkün mü?

Aç kalmadan kilo vermek istiyorsanız ve bunun mümkün olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bazı temel prensiplere uyarak diyetinizi aç kalmayacak şekilde şekillendirebilir ve hem doyurucu gıdalar tüketip, hem de kilo verebilirsiniz. Bu makalemizde, bunu yapmanıza yardımcı olacak ipuçlarını vermeye çalışacağız.

Aç Kalmadan Kilo Vermek Mümkün mü
Aç Kalmadan Kilo Vermek Mümkün mü

Kilo vermek çok sancılı bir süreç gibi gözükür ve birçoğumuz kilo vermek için ilk adımı atmamıza rağmen bu sürecin devamını yaptığımız bazı temel yanlışlar nedeniyle getiremeyiz. Kilo vermek ve diyet yapmak günümüzü midemiz boş bir şekilde geçirmek ve aç kalmak anlamına gelmez. Sağlığınız ve vücut gereksinimlerinizi de göz önünde bulundurarak, aç kalmadan kilo verebilir, diyet programınız içerisine sizi tok tutacak yiyecekleri serpiştirebilirsiniz. Aşağıda aç kalmadan kilo vermenizi sağlayacak ipuçlarını derledik.

Düşük Kalorili ve Lifli Yiyecekler Tüketin

Alışverişinizi yaparken düşük kalorili ve bol lifli yiyeceklerle sepetinizi doldurmaya çalışın. Bu tür yiyecekler içerdiği lif ve yağlar sayesinde gün boyu tok durmanıza yardımcı olacaktır. Kalori bakımından da düşük olan bu tarz gıdalar fazla kilolarınızı yakmanızı sağlayacaktır. Yulaf, kinoa gibi lifli gıdalar ile düşük kalorili lifli sebzeler bu kapsamda size yardım edebilecek gıdalar arasında yer alır.

Sağlıklı Atıştırmalıklar Tüketin

Sağlıklı Atıştırmalıklar Tüketin
Sağlıklı Atıştırmalıklar Tüketin

Aktif bir yaşamınız varsa ve gün içindeki hareket yoğunluğunuz fazla ise, bir şeyler yeme isteğine sahip olmanız ve kolay acıkmanız gayet doğaldır. Önemli olan bu tarz durumlarda akıllı davranmak ve yüksek kalorili, sağlıksız gıdalar tüketmek yerine,  beslenme planınıza sağlıklı atıştırmalıklar eklemektir. Eğer gün içerisinde acıkma hissini çok yaşıyorsanız, az yağlı ve trans yağ gibi sağlıksız katkılar içermeyen doğal atıştırmalıkları açlığınızı gidermek için kullanabilirsiniz.

Öğünlerinizde Bol Sebze Tüketin

Kahvaltı da dahil olmak üzere, öğünlerinizde tükettiğiniz yemek grubuna dikkat edin ve karbonhidrat tüketmek yerine bol sebze yiyin. Karbonhidrat tüketiminizi kısıtlar ve bu tarz gıdaların yerine lifli mevsim sebzelerini ikame ederseniz hem daha az kalori almış olacak, hem de fazla kilolarınızdan kurtulmak için çok önemli bir adım atmış olacaksınız.

Bu kapsamda, örneğin akşam yemeğinde büyük bir tabak makarna yemek yerine, porsiyon miktarını yarı yarıya azaltarak öğününüze salata ekleyebilir, ya da makarnanızı bol sebzeli olacak şekilde pişirebilirsiniz.

Kalori Fazlalıklarından Kurtulun Ve Tokken Yemeyin

Her ne kadar farkında varmasak da, günlük beslenme programında gereksiz ve besleyicilik açısından pek fazla bir şey ifade etmeyen gıdalar bulunur. Fazla kalori almaktan kaçınmak için ne yediğinize ve içtiğinize detaylı bir göz atın, mutlaka gereksiz birçok detay bulacaksınız. Örneğin, kahvenize krema veya süt tozu ekliyorsanız bunu bırakmanız sizi 100 kaloriye yakın bir fazlalıktan kurtaracaktır.

Yavaş Yemeye Çalışın

Yemek yerken yaptığımız bir diğer hata da hızlı yemek ve az çiğnemektir. Böyle bir yanlışa düşmek hem sindirimimizi zorlaştırır, hem de ne yediğimizin farkına varamadığımız için ihtiyacımızdan çok fazla oranda tüketebiliriz.  Daha sağlıklı bir sindirim ve az kilo için kendimize öğünler için daha fazla süre vermeli ve çok çiğneyerek yavaş yavaş yemeyi alışkanlık haline getirmeliyiz.

Kahvaltıyı Es Geçmeyin

Kahvaltıyı es geçmeyin
Kahvaltıyı es geçmeyin

Kahvaltı belki de vücudumuz açısından en önemli öğündür. Eğer bu öğünü atlıyorsanız sindirim sisteminizin işini zorlaştırıyor olabilirsiniz. Bedenimiz tüm gece uyuduktan sonra enerjiye ihtiyaç duyar. Güne sağlıklı ve lifli yiyeceklerle başlarsanız, günün geri kalanında hem daha dinç, hem de tok hissedersiniz.

Daha Fazla Su İçin

Susuzluk hissi de bazen açlıkla karıştırılabilir. Susadığımızda vücudumuz beynimize bir sinyal gönderir ve bu sinyal bazen açlık hissiyle karıştırılabilir. Eğer aç hissediyorsanız ve henüz yemek vakti gelmediyse, önce bir bardak su için. Biraz bekledikten sonra artık aç hissetmiyorsanız, vücudunuzun asıl ihtiyacının su olduğunu anlayacak ve gereksiz yere yemek yemekten kurtulacaksınız.  

Bir önceki yazımız olan Kilo Alma Sebepleri – Neden Kilo Alıyorum? başlıklı makalemizde kilo alma sebepleri, kilo almak ve neden kilo alıyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm hakları saklıdır © 2020 Kilovermerehberi.com