Kilo Verme Rehberi

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

40 Yaşından Sonra Kilo Verme Yolları

18.02.2020
789
40 Yaşından Sonra Kilo Verme Yolları
40 Yaşından Sonra Kilo Verme Yolları
40 Yaşından Sonra Kilo Verme Yolları

Kilo vermenin yaş ilerledikçe daha da zorlaştığı bilinen bir bilimsel gerçektir ve birçoğumuz ideal kilolarımıza giden yolun gittikçe daha da zorlaştığını hissederiz. Her ne kadar belli başlı zorlukları olsa da, 40 yaşından sonra kilo vermek mümkündür. Bazı temel ipuçlarını göz önünde bulundurarak ve bunlara uyarak 40 yaşından sonra hızlı kilo verebilirsiniz. Bu makalemizde orta yaşa geldikten sonra da hızlı kilo vermenizi sağlayacak önemli detayları paylaşacağız.

Vücudumuzdaki organların fonksiyonları belli bir yaştan sonra yavaşlamaya ve eski hızında çalışamamaya başlar. Bu gayet normal bir durumdur ve bu durumu hafifletmek için alabileceğiniz bazı önlemler vardır. Aşağıda bu önlemlerden bahsedeceğiz;

Ağır yemekler yerine meyve ve sebze tüketin

Öğünlerde ve öğün aralarında yağlı yiyecekler tüketmek yerine sağlıklı meyve sebzeler tüketin. Bu hem sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmanızı sağlayacak, bağışıklık ve sindirim sisteminizi güçlendirecektir.

Kahvaltıyı Atlamayın

Kahvaltının önemini artık hepimiz biliyoruz.  40 yaşından sonra da kahvaltıyı atlamamak hayati önem taşıyor ve uzmanlar her sabah sağlıklı bir kahvaltıyla güne başlamanın yediden yetmişe her yaşta insan için önemli olduğunu sık sık dile getiriyor.

Eğer kahvaltıyı atlarsanız, bu durum ilerleyen saatlerde abur cubur olarak sağlıksız yiyecekler tüketmenize veya normalden daha fazla yemenize sebebiyet verebilir. Bu da sindiriminizi olumsuz etkiler. Eğer kilo vermeye kararlıysanız öğün atlama alışkanlığını terk etmelisiniz.

Akşamları Daha Az Yiyin

Orta yaşlara yaklaştıkça neyi ne zaman yediğiniz sorusu daha da önem kazanır. Günün ilerleyen saatlerinde yüksek kalorili veya sağlıksız gıdalar tüketmenin vücudumuz üzerindeki olumsuz etkisi gittikçe artar. 40 yaşından sonra sindirim sistemimiz yavaşladığı için, geç saatlerde tükettiğimiz yüksek kalorili gıdalar kilo olarak vücudumuzda depolanır. Bu durumu önlemek için akşam yemeklerinde hafif yemekler tüketmeli, belli bir saatten sonra hiçbir şey yememeliyiz.

Uykunuzu aldığınızdan emin olun

Uykunuzu yeterince alamadığınızda zayıflamanız daha da zorlaşabilir.  Uykusuzluk hem sindirim sistemimizi, hem de genel ruh halimizi etkiler. Yapılan bilimsel çalışmalar, yorgunken sağlıksız gıda tüketme ihtimalinin daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Yorgun ve uykusuzken egzersiz ve spor yapma olasılığımız da daha düşüktür. Tüm bu olumsuzlukları önlemek için yeterince uyuduğunuzdan emin olmalısınız.

Daha az kalori, daha sık yiyin

Yaşınız ilerledikçe vücudunuzun insülin direnci artar. 40 yaşından sonra kan şekeri seviyesi daha yüksek olma eğilimindedir.  İnsülin seviyesinin yüksek olması gün içerisinde daha fazla açlık hissetmenize ve dolayısıyla kilo almanıza sebep olabilir. Bu olumsuz durum aynı zamanda diyabet hastalığına yakalanma riskinin artmasına da sebebiyet verebilir. İnsülin seviyesinin getirdiği bu olumsuz durumun etkilerini en aza indirmek için karbonhidrat ağırlıklı bir diyet yerine protein ve yağı daha fazla içeren bir karışım benimsenebilir. Protein vücudun daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur ve sizi şeker krizlerinden korur.

Sağlıklı Gıdalarla Metabolizmanızı Güçlendirin

40 yaşından sonra metabolizmanız yavaşlar ve bu durum daha çok hormonlarımızdan kaynaklanır. Düşük östrojen seviyeleri sindirim sistemimizin hızını azaltır ve bu da özellikle bel etrafında daha fazla yağ biriktirmek anlamına gelir.

Bilimsel çalışmalar, bayanlarda menopozun neden olduğu hormonal değişimlerin vücudumuzdaki kilo kompozisyonunu da değiştirebildiğini, yağ  oluşumuna ve dağılımına etki edebildiğini göstermiştir.

İleri yaşın getirdiği bu olumsuz durumun etkilerini azaltmak için metabolizmanızı güçlendirici gıdalar tüketmelisiniz. Bu konuda, yüksek lifli gıdalar size oldukça yardımcı olacaktır. Yine günlük su tüketiminizi arttırmak, aktif bir hayat tarzını benimsemek ve egzersiz yapmak da size fayda sağlayacaktır.

Kilo verme konusunda daha detaylı bilgi edinmek içn bu konudaki diğer makalelerimizi inceleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Evde Yapılabilecek 3 Egzersiz başlıklı makalemizde evde egzersiz, evde spor yapmak ve evde yapılacak egzersizler hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm hakları saklıdır © 2020 Kilovermerehberi.com